----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Mai 2009 23:49 ----------------------------------- Sambata ,2 Mai,de la 22h18min TLR,am observat lumina cenusie a Lunii.Cer traversat de nori,cu intervale aparent transparente. Cu ochiul liber nu am vazut fenomenul de lumina cenusie. Am observat fenomenul clar in telescopul Dobson 125mm F/7 la G=21X,ocular Huygens acromatic rusesc si in telescopul Maksutov ''TS'' 100mm F/14 cu acelasi ocular ,G=33x.Pentru o mai buna vizibilitate,am orientat telescoapele astfel ca partea iluminata a Lunii sa fie in afara campului ocularului. In monocularul galilean Iris 7x40mm si in binoclul Fujinon acest truc nu l-am putut aplica direct din cauza campului vizual prea mare.Pentru a micsora campul vizual la un diametru comparabil cu cel selenar,am indepartat instrumentele de ochi, focalizate pentru infinit,la 40-50cm.Astfel am putut sa las in camp emisfera neiluminata a Lunii.Atunci,foarte slab,se zarea lumina cenusie. Si mai interesant a fost sa incerc observarea luminii cenusii in dobsonian,la 96x,cu ocular ortoscopic Vixen 9mm.La inceput nu am vazut fenomenul,oricum pozitionam imaginea Lunii in campul vizual.Apoi mi-am amintit de ''Jurassic Park'' si de dragul de TRex ,adica de vederea lui dinamica.Asa ca iarasi am scos emisfera iluminata a Lunii inafara campului ocularului,chiar la marginea exterioara si am lovit usor tubul telescopului.Imaginea a inceput sa vibreze...et voila...deodata emisfera luminata foarte slab de lumina cenusie a devenit vizibila.Va invit sa experimentati si voi metoda.Mircea