----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Apr 2009 10:26 ----------------------------------- Vineri 24 Aprilie, seara tarziu ,dupa ce m-am delectat cu observarea lui Saturn am observat prin dobsonianul 125mm F/7 stele duble.Polaris a fost observata la 87x cu ocular Kellner rusesc 20mm +Barlow 2x si cu Galilei 24mm ,G=96x,companionul bine vizibil in ambele oculare.Cu aceeasi combinatie am mai observat Alcor si Mizar si Castor,toate rezolvate fara probleme. In final am pus ocularul Plossl 7,5mm+Barlow2x,G=232x,si am observat Epsilon Bootis.Dubla a fost relativ greu de rezolvat ,pana ce nu am reglat fin focalizarea.Companionul,de culoare albastru-gri,la aprox. PA=330 grade, mult mai slab ca steaua principala de culoare galbena oranj,''plutea'' undeva pe al doilea inel de difractie al stelei principale.Treptat ,altitudinea stelei a crescut,s-a vazut tot mai bine. Am mai incercat rezolvarea cvadruplei Epsilon1-2 Lyrae cu ocularul Galilei 24mm+Barlow 2x dar nu am reusit din cauza inaltimii mici,uneori stelele aparea ca niste opturi.Mircea