----------------------------------- mak 22 Apr 2009 07:06 ----------------------------------- Am folosit si eu Maksutov-ul meu sa ma uit "in jos" (adica pe pamant). Turnul de control de la Otopeni (3,5km distanta in linie dreapta) se vede bine (pacat ca au geamuri verzi pentru ca vad numai siluete de oameni) cu ocularul de 8mm cand atmosfera o permite. In rest doar cu 13mm, dar asa prind si un pic din piciorul turnului. M-am uitat si la blocurile de pe DN1 (~ 1km distanta) si pot sa vad ce fac locatarii seara (cei care nu au perdele). Biblioteca vecinului (~ 50m) nu mai are secrete pentru mine. Cu ocularul de 13mm citeam titlul cartilor de pe cotor (mai greu ca se vede in oglinda, n-am prisma roof). M-am uitat si dupa avioane si la cele de la altitudini medii care zboara mai mult sau mai putin perpendicular pe axa telescopului pot citi numele companiei aeriane. La cele care zboara foarte sus imi mai dau seama de companie dupa desenul de pe ampenaj. In cazul celor care vin catre mine sau se departeaza, nu pot sa-mi dau seama de ce companie apartin. In rest, l-am mai incercat pe stalpi de iluminat la diverse distante si pe macarale.