----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Apr 2009 19:40 ----------------------------------- Azi,Luni 20 Aprilie,a doua zi de Paste,la Arad cerul este acoperit de nori.Cum insa azi am instalat in noua lor montura doua oculare concave/negative,f1=28mm si f2=24mm,am putut sa observ doar obiecte terestre. Intai am observat cosul inactiv al vechii fabrici de zahar aflat la aprox. 300metri.Grosisment 62x si 70x obtinute pe telescopul Dobson D=125mm F/7 cu cele doua oculare negative+Barlow2x.Detalii ale cosului,pete,crapaturi in caramizi,vazut clar granulele de pietris din betonul centurii din varful cosului;detalii ale paratraznetului si ale unor antene,o legatura improvizata cu sarma subtire,pete de rugina. Am observat si detalii ale dusmanului meu personal,stalpul de curent de peste drum,aflat cam la 25metri de telescop;deja se lasa seara.Pe cablul de curent ,cred ca de sectiune 10mm,se vedea in ambele oculare inscriptia ''2037m'',pe capurile a doua suruburi hexagonale de la niste coliere se vedea inscriptia ''WF 8,8'' iar pe buza unei piese de plastic,un fel de ramificator este inscriptionat de la injectare numele producatorului''ROMPLAST BUZAU'';plus foarte multe alte detalii ,cum ar fi geografia nesemnificativa a granulelor de nisip din betonul stalpului.Am verificat detaliile vazute cu cele doua oculare concave,folosind aceeasi lentila Barlow 2x si oculare ortoscopice Vixen f=9mm ,G=97x si G=194x si f=5mm G=348x.La grosismentele mari imaginea devenea saraca in lumina dar s-au confirmat toate detaliile vazute cu ocularele concave.Mircea