----------------------------------- dragos.n 11 Ian 2009 10:31 ----------------------------------- Daca nu ai goto, poti observa o planetutza pe care ai vrea sa aterizezi :lol: Daca esti insurat, te poti trezi astfel cu un asteroid de forma unui pantof, tigaie sau polonic in cap :cry: Vorbind serios, metoda fara goto ar fi urmarirea obiectului de la inceputul zilei, pana la eventuala sa disparitie. Eu am facut in august trecut, o astfel de observatie la Sirius. Am putut sa o obsev cam jumatate de ora dupa ce disparuse la vederea cu ochiul liber. Imi pare rau ca nu am cronometrat. in final insa a disparut. Am folosit Mak 127/1500 pe EQ3-2 goto. Dar asta nu a fost o observatie programata. Nu am mai incercat si in timpul zilei la stele sau planete, pt ca nu am o locatie unde sa las telescopul pus in pol, de noaptea pana a doua zi. Cei care au insa o locatie fixa, si stiu sa manevreze montura pe coordonate - nu e complicat - pot pune telescopul pe directia unei planete sau a altceva, si ziua. Cu ce rezultate..?? Am facut insa observatii ziua la luna, si pot spune ca se pierde mult din contrast si din detalii. Si de aceea sunt sceptic fata de astfel de incercari. Chiar daca se va vedea ceva, cred ca va fi o doar palida licarire. Dar poate ma insel. Sau poate are cineva curajul sa coboare cu telescopul in fundul unui putz secat, la peste 30 m, si sa incerce de acolo. Va putea verifica pe viu acest faimos mit. Cu conditia sa se si intoarca VIU si nevatamat. Sau intr-un cos de fabrica dezafectat.