----------------------------------- tamasflex 20 Iun 2006 21:21 ----------------------------------- domnule tamasflex, am citit intr-unul din mesajele dumneavoastra ca va pricepeti la matematica lentilelor si a sistemelor optice. as avea rugamintea sa ma lamuriti, daca este posibil, care este relatia de crestere a aberatiei cromatice a unui dublet acromat in functie de diametru pentru un acelasi raport f/d. cu alte cuvinte cum putem compara(in ce priveste aberatia cromatica) mai multe dublete care au acelasi raport f/d in functie de marimea lor. am cautat aceasta relatie dar pana acum nu am gasit-o. Dle zircon , proiectarea unei dublet este destul de greu. In anii 80 am caculat un dublet (ca fapt divers ) nu mai stui ce distanta focala avea dar am documentatia si mi ma luat foarte mult timp. Egzista programe speciale la care introduci datele si in final caculeaza curburile si sticla optica necesara. Pentru a calcula abratiile cromatice trebuie sa faci indrumarii para si estraaxiale (nu stiu daca traduc bine) si prin multe recalcularii (interpolare) se poate ajunge ca la diferite zone de deschidere sa fie minima abaratia cromatica si trebuie sa cunosti toate parametrii sticlei optice din care a fost facut obiectivul. Dupa cum inteleg aveti acromate gata facute si vreti sa le comparati. Pentru aceasta egzista banc optic cu niste dispozitive speciala la care se poate masura aberatiile cromatice si a le compara. Eu am banc optic (home made)dar niciodata nu am masurat asa ceva. Cunosc technica teoretic. am si o carte speciala care trateaza exact problema masurati aberatiei cromatice (si alte aberatii) cu ajutorul bancului optic. Relatiile de calcul sint destul de complicate ca sa va caut si eu trebuie sa re studiez optica ca sa va dau un raspuns adecvat. A aventura in calculul optic nu este o treaba usoara. Va sfatuesc sa luati legatura cu fosti ingineri proiectanti de la IOR care va poate indruma direct. Am avut citeva cunostinte (ma ajutat mult cu sisteme optice) la IOR in ani 80 dar legatura s-a rupt. Studiati cartile tehnice ale dl. Petre Dodoc in care dinsul daca amintesc bine trateaza problema. Sau sa cautatii cartile din care dinsul s-a documentat (eu asa am facut si prin biblioteca internationala am primit pentru a studia cartile in ani 80). Mai este o carte ruseasca "Teoria si calcularea sistemelor optice de A.I.Tudorovschi" aparut in 52 dar este in rusa si este o carte foarte buna. Merita sa studiatii . Personal am multe documentatii referitor la calculul lentilelor dar este in maghiara. Am avut multi prieten la fabrica optica MOM din ungaria care ma ajutat cu documentatii. La sfirsitul anlor 80 am vrut sa scriu o carte despre sisteme optice pentru amatorii. Am si scris , am primit 250 paginii etc.dar revolutia ma blocat si numai cu bani puteam sa editez. Cartea am scris la impulsionarea marelui astronom Dr. Kulin Gyorgy care era parintele astronomiei amatoricesc in ungaria si era bun prieten cu mine http://www.google.ro/search?hl=ro&q=kulin+gyorgy&btnG=C%C4%83utare+Google&meta=. http://www.mcse.hu/mcse/about_us.html http://kulin.mcse.hu/kulin_bibliografia.html Totus va sfatuiesc inca o data sa luatii legatura cu proiectantii de la IOR. Poate ca tinara generatie nu stie din cauza calculatorului dar poate ca prindeti un "batrin" care a facut si pe hirtie calcule. Cu stima Tamasflex. Ps. Ca fapt divers mai detaliat despre ce este vorba in email.