----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Dec 2008 20:24 ----------------------------------- Telescopul prezentat este o extrapolare a ceea ce a fost cunocut mai demult drept ''poor man telescope '' clonat cu ''string telescope''.La ultimele rigidizarea structurala se obtine prin forta de compresie asigurata de arcurile tensionate,pe care noi le-am numit aici prieteneste ''ate'',pe niste longeroane.Varianta ''litescope.eu'' este interesanta deoarece majoritatea ''string'' telescoapelor, pe care le-am vazut pe net evident,si care au aplicat acest principiu de rigidizare dinamica,au fost o dezvoltare a ''tridob''-urilor.Tridoburile sunt telescoape Dobson din a treia generatie,concepute initial de Mel Bartels ,cu tub gen Serrurier in care rigidizarea se realizeaza prin aplicarea fortei gravitationale elementelor structurale triunghiulare,deci este o rigidizare statica. http://www.bbastrodesigns.com/osp07/osp07walkabout.html O idee recent lansata pe ATM este cea in care prin rotirea in jurul axei proprii a unora din lonjeroanele unui string-telescope se obtine colimarea de la ''distanta'' a oglinzii principale,de cate ori este nevoie,fara ca observatorul sa mai paraseasca ocularul pentru efectuarea renumitului ''dans al colimarii'',obicei care pana acum face in mod obligatoriu parte din folclorul tribului posesorilor de Newtoniene.Mircea