----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Noi 2008 23:23 ----------------------------------- Asadar pot sa-i spun lui Donna ca suntem deja trei voluntari pentru ''100hours''. 1)Mircea Pteancu,Arad ,Dobsonian 125mm 2)Stefan,Bucuresti,refractor 90mm 3)Forever Man,Iasi,Dobsonian 200mm (presupun) Excelent,multumesc celor doi colegi de hobby care deja sau alaturat actiunii si-i asteptam si pe altii. Acuma un pic despre detalii,nu vreau sa fiu paternalist,numai ca trebuie sa clarificam ce vom face.Sydewalk Astronomy tradus in litera sa inseamna Astronomie de Trotuar.In limba romana aceasta traducere are o conotatie clar peiorativa de aceea propun sa o traducem prin Astronomie Urbana. Dupa telescop,care este prima cerinta,vine a doua cerinta si care este locul unde vom face o ''ambuscada astronomica''.Ei bine ,acest lucru este foarte important:trebuie sa fie un loc foarte circulat de pietoni.Nu trebuie sa fie un loc retras,nu de intuneric avem nevoie aici.Trebuie sa fie un parc ,un spatiu verde,un loc deschis de ex. vis-a-vis de un Mc Donald.Obiectele pe care le vom prezenta vor fi dintre cele foarte luminoase cum ar fi :Luna in Prim Patrar,dau ca ex. Saturn (ar fi excelent,de verificat),Alcor si Mizar ,M44 Praesepe.Toate acestea,si multe altele se vad si din zona cea mai poluata luminos. Scuzati-mi comentariul,dar daca poponautii gasesc firesc sa faca marsuri si festivaluri,eu nu vad de ce trebuie sa fiu timid si retras pentru ca practic acest hobby minunat pe care concetatenii mei vor sa-l ucida cu becurile si paranoia lor.Mircea