----------------------------------- Doru Dragan 04 Mai 2008 17:44 ----------------------------------- Dacă tot e deschisă discuția... eu mă întreb, de ce drq nu e chemat dl. Doru, dl. Octavian, sau Cătălin, sau dl. Z sau... să mă ierte cei carora-de nervi, că m-am enervat acum.... nu le pomenesc prezența- să discute eventulale subiecte? Oameni care știu ce-i aia astronomie, oameni care în mod sigur nu și-ar bate joc. Ei ar face-o cu responsabilitate, mai pedagogic decât un pedagog de meserie. Dealtfel, nu numai la Astronomie se petrece chestia asta simpatică... (în treacăt fie spus) Eu m-am lecuit demult ... de la eclipsa din 1999. La vremea aia stiam (eu si Tavi Stanescu) tot ce se putea sti despre o eclipsa de Soare. Testasem diferite metode de filtrare, facusem probe de captura si filmare video la eclipse de Luna si una partiala de Soare. S-au facut tot felul simpozioane, sesiuni de comunicari etc. si nimeni nu ne-a intrebat nimic. Se stia ca ne pricepem :) Cat despre tranzitul lui Venus ... ati vazut. Si din pacate chestia asta nu se petrece numai cu astronomia :(