----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Mai 2020 22:14 ----------------------------------- Tudor Multumesc cu smerenie pentru aprecierea prea binevoitoare ! Stiu ca o asemenea afirmatie starneste chicoteli dar nu ma pot abtine : binoclul lui Chandler este atat de urat incat este de-a dreptul frumos. Nu am probleme cu telescoapele impecabile,lucioase,intacte ,superbe ,neuzate etc dar mare respect si admiratie mie nu imi starnesc. Ca sa fac o paralela nitel fortata : ce tanc este acela care a participat la batalia Stalingradului si nu are nici o urma de impact, o cicatrice , o arsura ? Daca nu are, inseamna ca nu a primit botezul focului ci a tremurat ascuns in fundul parcului de blindate. Cu asta vreau sa spun ca instrumentele trebuie ingrijite dar trebuie sa acceptam urmele de uzura normale care apar inerent la un instrument bun. Daca e in stare impecabila mie ceva imi sopteste ca nu e bun si poate de aceea este la vanzare. Uneori amatorii se compara cu cel care se insoara cu o femeie divortata si apoi o bate ca nu-i fata mare... Mircea