----------------------------------- iulian90 16 Mai 2020 14:33 ----------------------------------- Prezint o imagine cu planeta Venus , filmata azi la ora pranzului, cand era la peste 60 grade fata de orizont. Faza planetei a ajuns la 10,3% , diametrul la 49,6" si elongatia la 25,8 grade. Planeta incepe sa fie din ce ince mai greu de gasit pe cer, apropiindu-se din ce in ce mai mult de Soare, in acelasi timp faza si implicit stralucirea sa scad, facand si mai grea cautarea, chiar si cu binoclul , nu mai zic cu cautatorul telescopului ce greu este. Dar in perioada asta planeta Venus isi etaleaza frumusetea, cu acea secera subtire si de dimensiune aparenta mare. In 2017 am mai observat planeta la o faza foarte mica, de sub 10%, chiar cand ajunsese aproape de conjunctie cu Soarele, dar elongatia minima a fost destul de mare , planeta fiind la nord de discul Soarelui, fapt ce a permis observarea planetei la limita, in timpul crepusculului, dupa apusul Soarelui. Sa speram ca si anul acesta vom avea parte de aceeasi ocazie de a putea observa planeta la faze foarte mici. :) Referitor la capturile facute azi la planeta Venus; din 648 cadre ,cat a avut cea mai buna captura din 4 cate am facut, cam 250 cadre au fost bune, conform graficului oferit de AutoStakkert2, adica 38% din total. Cu aceste cadre am facut stacking in AutoStakkert2 , rezultatul iesind bine in ciuda calitatii precare a capturii, datorata seeing-ului prost (4/10) si a vantului cam puternic care a facut sa vibreze telescopul.