----------------------------------- tudor 13 Mai 2020 08:54 ----------------------------------- Am mai facut o "observatie tehnologica". Este vorba de o comparatie facuta mai mult ca sa imi comfirme inca odata niste aspecte legate de binocluri cu diferite aperturi, puteri si tratamente optice. 1.TEST ASTRO DE LUMINOZITATE si REZOLVARE STELE Am ales ca prim test roiul stelar deschis M44 Praesepe pentru ca era intr-o directie confortabila de observat pentru mine de pe balcon, dar si pentru ca e foarte extins si format din multe stele putand sa estimez mai bine diferentele. Roiul s-a aflat in momentul testarii la o altitudine de aproximativ 35 grade. Cerul acum cateva nopti in Bucuresti a fost brazdat la un moment dat de nori razleti, dar am apucat sa-mi termin testele la timp. Celestron SkymasterPro 15x70. Roiul a fost rezolvat in foarte multe stele clare. Acest binoclu avand magnificatia cea mai mare din grup e singurul care a fost montat pe trepied. EXCELENT 10 Zeiss Conquest HD 10x42. Stelele din roi aveau sclipirea unei bijuterii, avand un contrast mult mai ridicat decat la Celestron. Adica in binoclul 15x70 stelele chiar daca se vedeau mai usor, aveau parca o mai mica stralucire! Insa spre deosebire de binoclul mai mare, stelele mai palide din roiul stelar se vedeau doar cu vedere indirecta FOARTE BINE 9 Nikon HG L 8X32. Roiul a pierdut mult din numarul de stele in comparatie cu binoclurile mai mari. Dar roiul era in continuare spectaculos fiind totusi vizibile destul de multe stele chiar cu vedere directa. BINE 8 Leica Trinovid BCA 10x25. Imagine foarte contrastanta a roiului. Mai ales "V" ul si cele doua stele apropiate din vecinatatea "V"-ului au fost vizibile foarte bine. Se vedeau si alte stele cu vedere directa si indirecta. SATISFACATOR 7 Nikon Sport Lite 10x25. Imagine mai putin contrastanta, mai putin luminoasa si cu mai putine stele decat la Leica 10x25, dar se puteau vedea in continuare "V"-ul si cele doua stele invecinate cu vedere directa. SLAB 6 Eschembach Ww 8x30. Chiar daca imaginea per ansamblu era mai luminoasa decat la Nikon Sport Lite 10x25 acum "V"-ul era format din mai putine stele, lucru datorat magnificatiei mai mici 8x. Binoclul repera "V' -ul si alte cateva stele cu vedere directa, dar roiul se vedea conturat si extins doar cu vederea periferica. FOARTE SLAB 5 Leica Trinovid BC 8x20. Binoclul a aratat roiul cu o extindere similara ca la Eschembach dar parca cu un pic mai mult efort datorat diferentei de diametru. Comparat cu Nikon Sport Lite 10x25, Leica 8x20 a avut luminozitatea roiului cel putin similara, dar roiul era rezolvat in mai putine stele. FOARTE SLAB 5 Am mai facut un test suplimentar dar doar intre binoclurile Celestron si Zeiss, folosind ca tinta de data asta galaxiile M81 si M82 (se aflau la o altitudine in jur de 60 grade). Prin binoclul 15x70 galaxia M81 am vazut-o cu vedere directa foarte bine , iar galaxia M82 doar cu vedere indirecta ca o bara alungita. Iar prin binoclul 10x42 am vazut bine M81 cu vedere directa ca o forma rotunda destul de extinsa. Dar M82 nu am putut s-o zaresc! 2 TEST TERESTRU DE LUMINOZITATE (ZIUA, CREPUSCUL SI NOAPTEA) Luminozitatea Zeiss-ului 10x42 in observatii terestre acum se apropie foarte mult de luminozitatea Celestron-ului 15x70, pe timp de zi chiar dapasind-o. In crepuscul aceste binocluri au o luminozitate similara. Insa Celestronul isi mentine un mic avantaj doar noaptea in zone puternic umbrite. Am observat o rasturnare de situatie si in clasamentul grupului de binocluri mai mici. Testele terestre de zi si noapte au dat rezultate diferite fata de clasamentul de la astro. Astfel Leica Trinovid BC 8x20 este clar vizibil mai luminos decat Nikon SportLite 10x25 nu numai ziua cu soare puternic, dar si la crepuscul si noaptea!!! 3 CONCLUZII Am observat doua lucruri mai ales la observarea stelelor: - in unele cazuri magnificatia mai mare poate compensa intr-o anumita limita diametrul mai mic sau optica mai slaba. Tocmai de asta pt astro eu prefer de exemplu binocluri 10x in loc de 8x - intr-o anumita limita calitatea optica compenseaza si ea in unele cazuri diametrul mai mic sau magnificatia mai mica