----------------------------------- CAdi 17 Apr 2020 09:08 ----------------------------------- eu zic ca dezbatem problema gresita, nu punem intrebarile corecte NASA a gresit, a avut esecuri? da, sigur ca a avut, si va mai avea Space X? au avut si sigur vor mai avea... Nu e cazul sa dezbatem cine e mai tare, "Vandam" sau "Brusli" , nu e despre NASA vs SpaceX sau alte companii. ...... In schimb, e admirabil ca NASA incepe sa se deschida catre alte entitati prin a furniza informatii, cunostiinte si contracte acestor noi entitati. Iar concurenta care apare intre SpaceX - Blue Origin - Electron -etc.. este benefica pentru noi toti. ...... Pana una alta eu observ o colaborare intre NASA si SpaceX din care toti vom castiga. Desigur ca si SpaceX va castiga (economic...si ceva faima e sigur), dar in fond este o societate comerciala nu una de binefacere in caz ca nu v-ati dat seama. ................ Sper ca macar pe topic-ul asta sa nu ajungem la impunsaturi personale si la atacuri la persoana...este suficient loc pe Pamant ptr toti...si mai aveti putintica rabdare...vom avea loc suplimentar...pe Marte. Sper ca macar pe topic-ul asta sa nu ajungem la impunsaturi personale si la atacuri la persoana...este suficient loc pe Pamant ptr toti...si mai aveti putintica rabdare...vom avea loc suplimentar...pe Marte[/quote] La asta se ajunge din partea unora care nu respecta opinia celorlalti si se cred...deosebiti. In alta ordine de idei referitor la cele ce ai scris in textul de mai sus, 1 mld de dolari -cat costa o lansare- dupa cum spune 2SKY (nu stiu unde a gasit) mi se pare prea mult pentru orice tara, fie ea asociata cu companii private. Vor trebui cumva sa acopere costurile in folosul lor. Din aceasta cauza referitor la colonizarea planetei Marte, pledez pentru un efort financiar si material colateral (si nu numai), al mai multor tari pentru beneficiul omenirii. Si o alta intrebare legitima: Cum ne vom duce pe planeta Marte? Ca americani, francezi, rusi sau chinezi? Sau ca cetateni ai Terrei?