----------------------------------- FlorinC 10 Apr 2020 14:12 Stele duble Lista Faro300+ ----------------------------------- Invitatie la Spectacol ! Scriu in avans (am ramas in urma cu rapoartele de observatii undeva prin decembrie 2019...) un mic raport despre o observatie care ar vrea sa fie si o invitatie sa incercati sa vedeti o mica bijuterie pe care am vazut-o aseara. In LISTA de duble FARO-300+ la numarul 211 C (gradul de dificultate C - relativ dificile...) se gaseste sistemul binar: STF 1871 (Boo) - magnitudini 8.02, 8.07, separatie 1,7", PA 312. Acest sistem binar ofera (dupa parerea mea) un spectacol deosebit, nu atat prin gradul de dificultate (magnitudini relativ mici...separare stransa) ci prin ceea ce reusesti sa vezi la ocular. Am folosit aseara (9.04.2020) luneta mea Bresser 150/1200 de care sunt foarte multumit si care imi ofera stele "punct"...asa cum numai refractoarele sunt capabile sa ofere (scuze pentru "reflectoristi"...de altfel si eu folosesc si C8-ul...si am avut si newtoniene...). Sa trec insa la subiect... 1. La 48x (25mm TV Plossl)...nimic, cu toate ca se vedea ca ar fi ceva interesant acolo, 2. Apoi la 96x (25mm TV Plossl + 2x Tv Barlow)...parca..parca dar inca nimic sigur. 3. A urmat apoi 10mm Vixen Plossl (120x)...Da...Separatie reusita. Superba senzatie. Nu stiu daca am observat pana acum un sistem binar la care magnitudinile sa fie relativ mici ( m. ~8 ) si separatie stransa intre ele (sep. 1.7") si totusi sa se vada asa de clar separatia...Imi venea sa nu ma mai dezlipesc de ocular... Ca doua bobite de mac...luminoase, ba chiar mai mici...Am incercat totusi si celelalte oculare. 4. La 171x cu ocularul de 7mm orthoscopic de la Vixen, se vedea frumos...curios insa, contrast ...o idee mai slab decat la 10mm Vixen Plossl...dar oricum separatie clara...cele doua "pitice" (de 2,3 ori mai mari ca Soarele nostru) se "tineau" de mana...strans...strans. 5. Cu ocularul de 5mm ortho Celestron-Vixen (vintage Celestron facut in Japonia... ), deci la 240x cam la fel ca si cu 7mm Orthoscopic Vixen, contrastul si mai scazut dar separatie clara... Am stat mult timp sa imi desfat privirile cu acest sistem binar absolut superb. Va invit sa il vizitati (e gratis...inca). Stele duble observate de mine din Lista FARO-300+ --> 103/300 De fapt FARO-300+ contine 350 de posibile "tinte"... In fapt include Listele lui Lockier si Lista de stele duble Astronomical League ...plus inca 200 de sisteme binare...