----------------------------------- jimao22 04 Apr 2020 20:54 ----------------------------------- Multumesc pentru apreciere, dar sa nu exageram. Fac si eu ce pot. Nu intotdeauna iese ce vreau eu sa iasa. Din pacate munca mea, din care traiesc, imi ia extrem de mult timp si imi ramane foarte putin timp pentru astronomie. In plina carantina, muncesc minim 10 ore la birou si pe teren, dar asta e o alta poveste... iOptron Skyguider Pro, monturica pe care o folosesc cu mare drag acum, merge fara probleme la 60 sec cu 400 mm distanta focala. Din 10 expuneri, 7...8 imi ies cu roundness (rotunjime a stelelor - termen din MaximDL) sub 0.15, ceea ce le face perfect utilizabile in procesare pe mai departe. Pana aseara, asa era. Insa de aseara am reusit sa asamblez ultimul upgrade la aceast set-up, care in testele facute pana sa vina norii, mi-au dat expuneri de 100 secunde cu rotunjime sub 0.1 (!!!). Pentru asta am scos finderul albastru la 90 grade (ca sa usurez un pic hardughia) si am pus noua luneta de ghidaj SV-Bony (o marca chinezeasca, desigur) la care am pus ca si luneta de ghidaj ASI 174, camera mea de planete. Totul este pus pe o bara side-by-side, care imi permite o buna echilibrare a intregului ansamblu. Montura permite ghidajul pe RA si evidenta arata ca trackingul s-a imbunatatit semnificativ. Astept o noapte cu stele ca sa fac teste pana la cat merge sa trag la seep-sky in noua configuratie. Asteptarile mele sunt mari si tinta mea este sa ajung la 5 minute (300 secunde) cu acest set-up.