----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Mar 2020 22:23 ----------------------------------- Florin Ma alatur lui Theogon,felicitari pentru progrese. Tu muncesti ,nu te mira ca esti ramas in urma cu rapoartele de observatii. Ca stim pe altii care ''este'' penzionari si tot ramasi in urma sunt...nu zicem nume ! :P Imi place si faptul ca impletesti observatiile de stele duble/multiple cu cele ale obiectelor DSO. Acceptia actuala este ca doar obiectele cetoase sau cu intindere sunt DSO. Ceea ce este incorect.Creatorul termenului ''Deep Sky'' a fost Walter Scotty Houston pentru care roiurile stelare ,nebuloasele,galaxiile sunt partile interesante ale Deep Sky /Ciel Profond /Cerului profund ...dar impreuna cu stelele duble,stelele variabile si stelele carbon.Si asterismele si... si ... Cer profund inseamna tot ce este ''departe'', dincolo de granita Sistemului Solar. Un autor practic necunoscut este profesorul Iosif Genilie de la Colegiu National Sf. Sava din prima jumatate a secolului XIX. In partea de Astronomie a cartii sale ''Printipuri de Geografie Statistica,Politica,Fizica si Astronomica'' , Genilie da aceasta definitie la pag. 73/74 : ''Firmamentul sau Taria este bolta steloasa a Cerului,vazut noaptea din strelucirea stelelor si zioa dintr'a soarelui.Taria coprinde stelele ficse,constelatiile si nebulele'' Genilie a stabilit ca ''sistema soleasca'' are limita sa externa la doi ani-lumina. In acceptia actuala se considera ca Norul lui Oort ,limita sistemului solar,se intinde pana la 3.2 ani-lumina.Am fost socat de acuratetea previziunii lui Genilie intr-o epoca in care erau cunoscute doar trei comete periodice. Iar Firmamentul sau Taria incepe ,dupa acelasi autor ,de la cea mai apropiata stea cunoscuta pe vremea lui :61 Cygni. (O dubla foarte sexy,de altfel.) Am prezentat in Noiembrie anul trecut ,la Conferinta SRPAC de la Timisoara o comunicare despre partea de Astronomie a manualului lui Genilie .Comunicarea contine transliteratia documentului din alfabetul de tranzitie/chirilic in cel romanesc.Dar am decis sa nu fac deortosire,am pastrat limbajul epocii cu tot farmecul sau vetust. Inafara de actualitatea modului in care Genilie a vazut ceea ce numim noi acum Deep Sky/Cer profund , m-a frapat viziunea sa ''avant la lettre'' de natura astrofizica asupra Universului. Genilie a privit lumea astrala in continuumul spatiu-timp,mai mult chiar, a intrezarit ideea fenomenala de singularitate. Revenind la actualitatea sumbra a acestor zile,voi sublinia ca Genilie s-a ocupat cu aceste idei si intuitii pe vremea in care Bucurestiul era ocupat de trupele rusesti imperiale conduse de generalul Kisselef iar Nicolae Balcescu era elev intr-unul din ''clasurile'' de la ''Sfantul Sava''. Mircea