----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Mar 2020 23:19 ----------------------------------- Iulian Fotografia din 25 Februarie e buna de pus in rama ! Foarte interesant raportul tau de observatii. Ma bucur ca iti place asa de mult reflectorul de 76mm si am toata admiratia pentru performanta lui de a functiona bine la grosismentul de 3D. Dar fiind de buna calitate cum rezulta din raport , nu ma surprinde. Doar pe forumurile aparute datorita Internetului se considera grosismentul 2D un fel de zid-bariera de nedepasit. ''Catehismul'' meu astronomic este manualul de Astronomie scris de Vorontov-Veliaminov ,aparut pe la 1950 toamna. Acolo scrie ,fara multe farafastacuri, ca un obiectiv bun poate suporta mariri de pana la 2D-3D,in anumite conditii. Apoi a venit ''progresul'' si a batut poarta in cuie la 2D. Daca aceasta inseamna progresul (sa mergi in jos) atunci eu ma declar reactionar. La un obiect luminos cum este Uranus ,luneta mea ''zoth'' 60x828mm a suportat bine 207x/Kasai orto 4mm. Din cate imi amintesc ,Bill Steen care a optimizat un reflector Bird-Jones ,spunea ca intre anumite limite ,aberatia de sfericitate a putut-o corecta prin mici deplasari ale corectorului. Multumita lui Yahoo/Oath, grupul ''Smallreflectortelescope'' in cauza a fost lichidat,fisierele cu detalii nu mai sunt disponibile. Cer senin,Mircea