----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Mar 2020 19:38 ----------------------------------- Aseara,Joi 5 Martie a.c. am beneficiat de un fel de cer senin ,varianta jeleu gri-galbui si nitel verzui. Dar ,ma rog, am putut face observatii. Venus s-a zbatut mai ceva ca flacara brichetei in vantul ''muncilor agricole'' de la fiecare inceput de an scolar, obligatorii pe vremea Dictatorului . Am folosit dobsonianul de 200mm si ocularul Mark III zoom intre 100x si 154x. Atasez schita bruta , cu darkuri ,flaturi ,ADC-uri si Registaxuri inglobate in camera cu care am venit pe lume. Deci va rog sa aveti bunavointa deoarece sunt niste editii mai vechi... :wink: Azi am masurat pe schita ,coarda fazei este de 55mm.Asadar eu am ''vazut/notat'' Venus intr-o faza de 55mm/90mm adica 61.1%.Stellarium da pentru momentul observatiei o faza de 60.2%. Daca as nota cu 1 o schita proasta si cu 5 una perfecta, vreau sa va spun ca la terminarea observatiei am apreciat-o pe aceasta cu nota 3. Oricat ma straduiesc ,pe schita curbura terminatorului este mai mare decat cea pe care as fi vrut sa o desenez. Cu asta vreau sa va spun ca nu valoarea fazei de 61.1% ma nemultumeste ci aspectul/forma curbei terminatorului care ar trebui sa fie un segment de elipsa -acum puternic aplatizata. Ori eu o reprezint mereu prea bombata. Nota : pe schita, rog a se lua in considerare doar partea hasurata. Lumina cenusie a lui Venus am vazut-o o singura data in viata ,cu dobsonianul stramosesc de 160mm. Dar asta e ... ''numai cine nu observeste nu greseste'' zice astronomu' anonim. Mircea