----------------------------------- saiph 04 Mar 2020 17:11 ----------------------------------- Dar daca nu vedem fotonul inseamna ca nu vedem nici lumea inconjuratoare, doar cateodata doare cand ne lovim de ea, sau nici asta? De faaaaapt!.. :D Avand in vedere ca marea parte a volumului ocupat de materie e reprezentat de spatiu (cvasi)gol, putem concluziona ca atunci cand ne lovim de ceva (pt ca nu avem lumina suficienta, in lipsa unui simt de Jedi) doar ni se pare noua ca ne lovim - este de fapt expresia unui timp prea scurt de adaptare a campului Higgs propriu capului nostru (sau degetului mic de la picior... da.. stiu ca stii cum doare Pinky..) cu cel al obiectului de care ne lovim :lol: Practic, energia cinetica se transforma brusc in energie de repaus, cu degajare de caldura (deci de lumina in spectru IR), de dopamina si de injuraturi (in spectrul... limbii materne) :lol: Lasand gluma la o parte nitel, am vazut un articol, chiar si un video, care sustinea ca unii au reusit sa vada un foton (poate chiar pe Fotonel al nostru) cu o super-mega camera ultra-rapida cu 'j-de trilioane de cadre pe secunda. I call that B.S... N-ai cum. Atata timp cat fotonul este entitatea de baza, unitara pt cantitatea de lumina, n-ai cum sa-l urmaresti propagandu-se, ca nu e ca si cum radiaza alti fotoni in jur si-l vezi cum o ia tiptil printre cadrele video. Il vezi cand te-a lovit si gata, l-ai absorbit, te bucuri de niste energie (daca ai cum sa o convertesti). Altfel.. poti enunta supozitii bazate pe calcule statistice ca un nr de X fotoni a generat schimbarea de stare a Y electroni intr-un pachet de Z atomi. Doar daca nu cumva suntem capabili sa controlam atat de fin o reactie in urma careia sa rezulte fix un foton, pe care sa-l indreptam spre o anumita tinta si sa il urmarim cu ceva care sa nu-i altereze traiectoria sau starea de energie. Ceea ce, in momentul de fata, imi pare cel putin SF, daca nu chiar imposibil. Bine, stiu ca a fost un experiment acum cativa ani, cu unii care au teleportat (zicese) un foton pana la un satelit aflat pe orbita; dar asta nu inseamna ca sunt mai putin circumspect fata de posibilitatea fenomenului :) E cu "entanglement" si chestii prea grele pt capul meu. Poate cei care dorm cu cartea de Fizica Cuantica la capatul patului ne vor explica pe topicul respectiv cum se produce treaba..