----------------------------------- iulian90 25 Feb 2020 22:20 ----------------------------------- Buna seara tuturor. :) Aseara, dupa o zi cu vant turbat si praf aproape ca intr-o furtuna din Sahara, cerul se limpezise atat de bine incat nu am mai stat pe ganduri si am scos repede telescopul Seben de 150/1400mm la aclimatizat pe la ora 18 ,iar la ora 19 m-am pus pe treaba, cautand si observand obiecte de cer profund. Am folosit ocularele de 40mm (35x pe telescopul de 150mm), 20mm (70x) si cel de 9mm (155x), precum si filtrul UHC (care nu l-am mai folosit decat la nebuloasele M 42 si M 43). Am inceput "incalzirea " cu nebuloasele din Orion M 42 si M 43 ,ce le-am observat la 35x cu filtrul UHC, apoi am trecut la cautat si observat urmatoarele obiecte: Roiul deschis NGC 2355 din Gemenii - este greu vizibil, mic, cu 7-8 stele foarte slab luminoase si relativ dispersat. Roiul deschis NGC 2395 din Gemenii - la fel de greu vizibil, insa relativ mare, avand peste 10 stele foarte slabe si este dispersat. Roiul deschis NGC 2304 din Gemenii - greu vizibil, relativ mare, cu 15 stele foarte slabe, foarte dispersat. Roiul deschis M 48 din Hydra - foarte bine vizibil, foarte mare (ocupa intreg campul ocularului la g= 70x) , avand peste 25 stele, din care multe usor vizibile, altele mai slabe, iar in centru avand un sirag din 9 stele. Galaxia NGC 2775 din Hydra - este relativ greu vizibila, mica, slab luminoasa, putin eliptica si difuza. Galaxia NGC 3414 din Leo Minor - greu vizibila, foarte mica, cu centru relativ luminos. Galaxia NGC 3504 din Leo Minor - este greu vizibila, mica si foarte slab luminoasa. Galaxia NGC 3377 din Leo - este relativ bine vizibila, mica si relativ slab luminoasa. Galaxiile M 105 si NGC 3371 din Leo - foarte bine vizibile si luminoase, prima mica si rotunda cu centru luminos, cealalta mai mica ,rotunda si difuza. Galaxia NGC 3412 din Leo - este relativ greu vizibila, foarte mica si slab luminoasa. Galaxia M 96 din Leo - este relativ bine luminoasa, relativ mica si slab luminoasa, difuza si rotunda. Galaxia M 95 din Leo - este ceva mai greu vizibila decat M 96, slab luminoasa, mica , difuza si rotunda. Galaxia M 65 din Leo - este relativ greu vzibila, mica, slab luminoasa, eliptica si difuza. Galaxia M 66 din Leo - este relativ bine vizibila, mai mare decat M 65, relativ slab luminoasa ,dar cu centru mai luminos decat zona periferica, fiind eliptica. Galaxia NGC 3628 din Leo - foarte greu vizibila si in reflectorul de 150 mm, numai la 35x si 70x, foarte alungita si difuza. Galaxia NGC 3166 din Sextans - este relativ bine vizibila, relativ mica si luminoasa. Galaxia NGC 3169 din Sextans - ceva mai greu vizibila decat NGC 3166, mai mica ,slab luminoasa, in preajma sa fiind si o stea de magnitudinea 11. Galaxia NGC 3115 din Sextans - foarte bine vizibila, se vedea la 155x aproape ca in pozele cu galaxii care le-am postat anul acesta, asa de bine ce se observa. Se vedea atat centru foarte luminos, cat si o buna parte din zona periferica. Este mica si eliptica. Galaxia M 94 din Canes Venatici - si aceasta galaxie se observa foarte bine la 70x si 155x, se vedea atat centrul luminos, cat si zona periferica, fiind mai mare decat NGC 3115 si de forma rotunda, dand impresia ca este un roi globular. Galaxia NGC 4490 din Canes Venatici - este relativ bine vizibila, relativ mare, slab luminoasa si eliptica. Galaxia M 63 din Canes Venatici - este relativ bine vizibila, mica, eliptica ,slab luminoasa si difuza. Galaxiile M 51 si NGC 5195 din Canes Venatici - sunt bine vizibile insa relativ slab luminoase si mici, de forma rotunda. Galaxia M 81 din Ursa Major - foarte bine vizibila, mare, fiind vizibil atat centrul foarte luminos ,cat si o parte din zona bratelor, ca un halo slab luminos, este de forma eliptica. Galaxia M 82 din Ursa Major - este bine vizibila, mai mica si mai slab luminoasa decat M 81, foarte alungita si relativ subtire. Galaxia NGC 3077 din Ursa Major - relativ greu vizibila, mica, slab luminoasa, rotunda si difuza. Galaxia M 101 din Ursa Major - foarte greu vizibila, numai centrul foarte slab luminos se observa la 70x si 155x. Galaxia M 64 din Coma Berenices - relativ bine vizibila, relativ mare si cam slab luminoasa, insa cu centru luminos, este de forma eliptica. Roiul globular M 3 din Canes Venatici - este foarte bine vizibil, mare , luminos ,difuz, la 155x detectand ceva stele rezolvabile pe margine, ceea ce in reflectorul de 114mm nu am vazut deloc. Roiul globular M 53 din Coma Berenices - este bine vizibil, mai mic decat M 3, luminos. Am observat numai putin de 30 obiecte DSO, din care 25 galaxii, 4 roiuri deschise si 2 roiuri globulare. Pe langa acestea am mai aruncat o privire la batrana stea Betelgeuse, care de ceva timp i-a scazut stralucirea la aprox. 1,3 magnitudini, apoi si la steaua R Leo, care se vedea relativ rosiatica, avand o magnitudine de 6,5. A fost o seara excelenta , mi-a placut mult sesiunea de observatii cu noul reflector Seben de 150mm, este foarte bun la DSO. Si in seara asta m-am incumetat sa ies cu reflectorul de 150mm, desi prognoza era cam nasoala, cerul fiind foarte curat la inceputul serii ,insa dupa ora 20 a inceput sa apara norii inalti Cirrus care au acaparat cerul dinspre N-V. Am apucat sa observ roiul globular M 79 din Lepus, care se vedea bine, mic si relativ slab luminos, nebuloasa planetara NGC 1535 Cleopatra din Eridanus, care se vedea bine ,era foarte mica si luminoasa, difuza si cu centru usor mai luminos, roiurile NGC 663, NGC 659 si NGC 654 din Cassiopeia, care se observau bine , apoi cand sa caut galaxia NGC 2403 din Lynx.. realizez ca cerul era cam galbiu spre N-V,au aparut intr-un timp scurt norii, care incepeau sa acapareze si sudul , apoi intreg cerul , ca o cortina prin care abia se vedeau stelele Sirius Procyon, Betelgeuse ,Rigel , asa ca am renuntat si am intrat in casa.