----------------------------------- iulian90 18 Feb 2020 20:36 ----------------------------------- Aseara am iesit la observatii cu un nou reflector, Seben 150/1400mm ce l-am primit de la FlorinC saptamana trecuta. L-am colimat , i-am construit o montura Dobson si i-am adus imbunatatiri, mai multe detalii despre el in sectiunea Instrumente: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=193437#193437 Am observat cateva roiuri deschise,un roi globular, nebuloase si galaxii, acestea fiind : -Roiul deschis M 103 din Cassiopeia, care l-am observat la grosismentele de 70 x si 155x. La 70x cu ocularul de 20mm, una din cele 4 stele mai stralucitoare ce formeaza cifra 1 in oglinda, este portocalie, ceea ce nu observasem inainte cu reflectorul de 114mm. La 155x cu ocularul de 9mm, se vad mai multe stele decat in reflectorul de 114mm la 100x cu acelasi ocular. -Roiul deschis NGC 457 din Cassiopeia, foarte fain in reflectorul de 150mm, mai ales la 155x. Tot cam acelasi stele se vad ca si in telescopul de 114mm, dar mai bine. -Roiul deschis NGC 436 din apropierea lui NGC 457, mic si slab luminos se vedea si el mai bine in telesacopul de 150mm, avand nu mai mult de 8 stele, din care 2 mai vizibile. -Roiul deschis NGC 663 se vedea fain la 155x, mai multe stele fiind vizibile decat in telescopul de 114mm. -Roiul deschis NGC 654, deasemenea se observa mai bine, cu mai multe stele vizibile in jurul stelei HIP 8106 decat in telescopul de 114mm, la fel si roiul deschis NGC 659. -Roiul Dublu din Perseu se vedea foarte frumos ,atat la 70mm cat si la 155x, cu foarte multe stele in camp, din care 2 stele portocalii. -Nebuloasa M 78 din Orion, se observa si ea mai bine in telescopul de 150mm, mai ales la 70x cu filtrul UHC, acelasi lucru valabil si la nebuloasa M 1 Crab din Taurus. -Nebuloasa planetara NGC 2022 din Orion, la est de steaua Lambda Ori, care am gasit-o cu telescopul de 114mm, se vedea tot greu, dar ceva mai bine decat in reflectorul de 114mm cu filtrul UHC. -Nebuloasa planetara NGC 2438 din Puppis, de langa roiul M 46 se observa mai bine in telescopul de 150mm, mai ales la 70x cu filtrul UHC, la fel si roiul M 46, care prezenta o multime de stele ce umpleau campul . -Roiul globular intergalactic NGC 2419 din Lynx se vedea foarte greu si in reflectorul de 150mm, dar totusi mai putin mai usor decat in cel de 114mm, mai mult la 70x, iar una din cele trei stele din preajma roiului care ii indica pozitia, este o dubla asimetrica, la care companionul B este slab luminos, este steaua din mijlocul sirului celor trei stele. -Roiul deschis NGC 1662 din Orion, care este micut, prezenta aceleasi stele ca si in telescopul de 114mm, dar mai bine vizibile, in numar de 6, 4 dintre ele formand un romb deformat si una dintre ele este o stea dubla . -Nebuloasa planetara M 97 dn Ursa Major, este mai bine vizibila in telescopul de 150mm la 70x ,cu filtrul UHC, decat in telescopul de 114mm la 45x cu filtru UHC. Se vedea ca o pata rotunda difuza si foarte slab luminoasa. -Galaxia M 108 din Ursa Major se vedea greu si in telescopul de 150mm, dar am observat si cateva stele foarte slabe in dreptul galaxiei, nu stiu daca or fi apatinand galaxiei noastre si apar suprapuse cu galaxia M 108 sau o fi supernove apartinand chiar acestei galaxii. :) -Galaxiile M 51 si NGC 5195 din Canes Venatici se observau bine in telescopul de 150mm la 70x si 155x, cu toate ca erau inca destul de jos pe cer. -Galaxia M 106 din Canes Venatici, se observa bine, insa era relativ slab luminoasa, avand totusi nucleul mai stralucitor in raport cu zona periferica. -Galaxia M 94 din Canes venatici se observa foarte bine, avand centrul luminos ,de forma rotunda, semanand ma mult cu un roi stelar globular. Pe scurt ,sunt foarte multumit de telescopul de 150/1400mm, este bun la observarea obiectelor DSO .