----------------------------------- CAdi 29 Ian 2020 19:35 ----------------------------------- Domnule CAdy, legatura dintre fizica clasica si cea relativista (asa cum o numiti dumneavoastra ) este evidenta.orice manual de fizica va poate spune asta.daca vreti ambele sunt clasice (nu mi doresc sa intru intr o polemica semantica), sunt aproximari din ce in ce mai bune ale realitatii. relativitatea asa cum a fost ea definita de domnul a. einstein este clasica si a fost clasica de la definirea ei.................................... .................................... PROBE! mihai barbu Dati-mi voie sa va transmit ca la indemnul dvs. am studiat de ceva vreme toate manualele de fizica si nu am gasit aceasta relatie : PV=mc^2 Daca o gasiti dvs va rog sa imi tramsmiteti unde . In alta ordine de idei, nu mi-ati raspuns la intrebare: Care este legatura intre relatia de mai sus si Campul Higgs ? (Trec peste faptul ca nu stiti ce este eterul, dar daca asa cum ati afirmat o treime din examenul la facultate a fost fizica, banuiesc ca aveti notiuni de ceea ce inseamna cat de cat campul Higgs. Daca nu, poate te ajuta asta Domnule Barbu: Campul Higgs a fost gandit ca un camp scalar care se intinde in tot spatiul, Asta inseamna ca proprietatile lui sunt aceleasi peste tot. Este de fapt o retea nevazuta atasata spatiului. Unele particule interactioneaza cu campul Higgs si capata o viteza mai mica decat a luminii , deci masa, in timp ce altele cum este cazul fotonilor si a gluonilor nu interactioneaza cu acesta si nu au masa (au doar masa virtuala). Interacþia particulelor cu campul Higgs  care le confera acestora masa, are loc prin intermediul bosonului Higgs, particula descoperita la CERN. Cu cat este mai puternica rezistenta campului Higgs, cu atat mai mare este masa particulei.  Cum apar acesti bosoni Higgs? Printr-o rupere de spontaneitate a campului la interactia acestuia cu alte campuri. Ruperea spontana de simetrie a modelului standard a functionat cu un boson de spin 0 deci care nu se ,,roteste'' si care a fost denumit Bosonul Higgs sau ,,Particula lui Dumnezeu''( si este normal sa fie asa cu spin 0 deoarece campul Higgs este un camp inert). Deci fizicienii de la CERN nu au decat sa masoare spinul acestui boson si sa confirme teoria. Nu stiu daca s-a reusit acest lucru. Pentru cine nu stie, in fizica particulelor elementare, modelul standard reprezinta consensul actual asupra constituentilor de baza ai materiei si asupra fortelor fundamentale care descriu interactiunile dintre acestia. Si acum intervine relatia nonconformista postata si explicata de mine mai sus : PV=mc^2- Intuiti acum despre ce este vorba ? https://youtu.be/QG8g5JW64BA?t=2