----------------------------------- saiph 12 Dec 2019 09:44 ----------------------------------- Sa-l folosesti cu placere! :) Numai pana la 200x? Asa rau fierbea cerul, sau nu tine optica? Poti incerca sa verifici colimarea - uneori pe transport mai sufera mici socuri. Eu la al meu am avut f putin de reglat, dar a trebuit sa il aduc in zero. Cand mai prinzi senin, incearca sa vezi pe o stea defocalizata cum arata "gogoasa" (patternul de difractie) - daca pata neagra centrala (obstructia secundarei) este concentrica fata de inelul luminos (oglinda primara) si cum se prezinta in intra- si extra-focal. Poti, la o adica, sa-ti confectionezi o masca Duncan (am folosit la C8 cu succes asa ceva) care-ti va spune cu destula precizie ce anume surub trebuie sa invarti si cu cat a.i. sa aduci steaua la locul ei. Iar dupa aceea sigur vei putea trece de 200x, cel putin la Luna, fiind unul din putinele obiecte la care puterea de marire poate depasi usor acel maxim teoretic pt orice instrument - daca si cerul permite acest lucru, bineinteles.