----------------------------------- URANUS7 27 Noi 2019 23:26 ----------------------------------- Vroiam sa spun si eu doua vorbe despre imaginea din 14 februarie 2015: imi vine sa spun ca Jackson Pollock* s-a salasuit in Soare, iar tu mai deschizi usa atelierului sau si ne lasi si pe noi sa aruncam o privire... J.P.* celebru pictor american membru marcant al expresionismului abstract si unul din fondatorii action paintig=ului Mulțumesc mult Mihai pentru apreciere. Imaginea nu-i grozava, tehnic vorbind. Are zgomot suficient. :) Mai interesant însa pentru mine a fost ca m-am simțit liber s-o procesez așa cum am dorit, sa transmit prin stilul meu "dramatismul" la nivelul Cromosferei, acolo unde totul e controlat si permanent zbuciumat de forțe gigantice ale câmpurilor magnetice, acolo unde plasma se configurează in forme surprinzătoare, estetic vorbind, forme de o frumusețe nemaiîntâlnita si care ne "vorbesc" despre evenimentele de acolo. Sigur ca o asemenea procesare poate cate-odata abstractiza tocmai acest "dramatism". Si da, îmi place când reușesc (foarte rar) sa deschid aceasta "ușa" către "atelierul lui Jackson Pollock", din dorința de a-i face părtași la fenomene de pe Soare pe toți colegii mei din comunitate. :) Cer senin!