----------------------------------- tudor 11 Noi 2019 22:33 ----------------------------------- Pe mine nu m-a lasat organizatorul sa-mi instalez obiectivul decat cu 5 minute inainte de primul contact si cand am ajuns pe terasa deabea am avut voie sa-l salut pe Tavi si am si fost trimis undeva mai in spate! Asa ca am instalat totul rapid in 3 minute, undeva in spate ca sa nu deranjez pe nimeni! A fost poate mai bine ca mi-am vazut de treaba mea singur. Vedeam grupul de oameni de la distanta, nu am putut vorbii fugitiv decat cu Tavi si cu Vicu, si imi pare rau ca nu am putut vorbii cu ceilalti! Defapt organizarea era doar pentru un grup de copii si nu si pentru cei ce au venit, la fel ca mine, cu instrumentele lor si cu gandul de a vorbii cu colegii de pe forum! Timp de doua ore doar 5 minute m-am despartit de teleobiectivul meu, ca sa ma duc pana la Tavi unde am vazut un Soare portocaliu cu un Mercur foarte clar prin luneta cautatoare 10x. Dar am fost observat de catre organizator si trimis la loc imediat ca sa nu las instrumentul meu nesupravegheat cu copii in preajma! Din cauza raspunderii pentru vederea copiilor atmosfera pe terasa era tensionata! Dar cerul a fost mare pentru toti asa ca atasez si eu mai jos capturile mele! Este pentru prima data cand vad pe Mercur. Am folosit filtru solar Baader cu Maksutov 1000mm f10 (echivalent 2000mm pe format full frame) cu un Olympus Pen F, montura Skywatcher AZ-GTI