----------------------------------- Tzitzicat 07 Noi 2019 08:18 ----------------------------------- Nu mai țin minte cum arată luneta sau dacă m-am uitat prin așa ceva, însă la 90mm F/11 ar trebui să vezi o mulțime de obiecte și la planete să vezi binișor cu ea. Nu ai nevoie de fringe killer sau alte filtre deocamdată ci doar de oculare bune. Chiar și un Kelner recuperat de la un binoclu vechi are imagine mai bună decât plasticăraia. Jupiter și Saturn au fost cam jos anul acesta, nu s-au văzut în condiții prea bune. Poți vedea cu ea multe obiecte de cer profund, roiuri, galaxii sau nebuloase din catalogul Messier și câteva din NGC. Desigur, cu oculare bune se pot vedea și o mulțime de stele duble, în funcție de condițile de seeing și transparența cerului. Montura trebuie să fie stabilă, mai ales la un tub așa lung. Trebuie avut în vedere că un copil își pierde repede răbdarea și interesul mai ales dacă instrumentul nu funcționează așa cum se așteaptă. Aseara am avut timp sa ma joc cu ea, chiar daca conditiile nu au fost foarte bune Scurt review Optica....acceptabila, cu posibilitati de optimizare Am reusit sa vad Saturn destul de bine in conditii de seeing proaste....traiectorie joasa, perturbatii, ceva nori Cu ocularul de 20.....inelele parca vibreaza si se unesc cu planeta Cu Baader Orthoscopic de 10...e destul de ok Marea problema a lunetei este montura si trepiedul Luneta are 110 cm...lungime totala, iar prinderea pe montura se face pe la 60cm de ocular Asta, coroborat cu inaltimea trepiedului face oarecum imposibila observatii pe traiectorii inalte....ocularul ajunge undeva pe la cca 40-50 cm fata de sol Si asta nu ar fi totul....ocularul macar este la 90 de grade...cautatorul nu...si este montat langa ocular :D, adica pozitia devine...imposibila Montura este de departe punctul cel mai slab Reglajul azimutal e acceptabil....destul de cursiv, dar fara posibilitatea reala de bloca luneta intr-un punct....butonul de tensionare a strngerii actioneaza flagrant in sens invers mutand luneta...invers :? Reglajul altitudinal....nu e... Opune rezistenta la corectii mici aducand luneta in aceiasi pozitie de unde incerci sa o muti :shock: Oricum...upgade-ul in optica trece pe planul secund Pana nu stabilizez...elefantul....optica nu ajuta Oare e o solutie trecerea la o montura ecuatoriala? M-am uitat la AZ3...cred ca vor continua problemele cu observatia pe traiectorii inalte Sunt intr-un impas :D