----------------------------------- codan 29 Oct 2019 11:03 Fujinon 10x50 FMTR-SX ----------------------------------- Am avut placerea sa am acest binoclu in Romania primul, de fapt pentru a nu mai ma lasa la mana curierilor, am luat trenul personal spre Bucuresti...nu este nici o chinezareala sau copie ci un binoclu 100 % japonez, deosebit as spune..acoperirea de pe lentile este facuta prin depunere multistrat prin fascicul de electroni...pe site-ul fujinon.ro il gasiti cu peste 4000 ron, prin urmare pretul este foarte bun..nu tin cu vanzatorul dar ma doare sufletul sa il vad ca sta asa la vanzare si nu este apreciat cu adevarat..de la incepatori nu pot sa am pretentii, dar de la cei mai vechi pe forum un asa binoclu ar trebui sa fie de mult achizitionat(macar pentru raportul pret/calitate)...Ca o completare, am fost nevoit sa il vand pentru ca pasiunea pentru microscopie o bate pe cea de astronomie..o lume mult mai vie si care nu tine cont de vremea de afara...Inchei micul meu comentariu, scris cam in fuga, dar sincer, citandu-l pe domnul Pteancu, un om pe care il consider super pregatit si super pasionat.."Va doresc succes maxim" la toti.