----------------------------------- starbuck 14 Oct 2019 14:22 ----------------------------------- Daca telescopul e pe terasa descoperita sau in loc deschis nu cred ca exista vreo solutie cu nici un dew-heater mai ales spre orele diminetii, eu incerc oricum sa evit acele ore tocmai din aceasta cauza. Teoretic e important e sa mentii temperatura numai cu 2-3 grade peste limita numita punctul de roua (dew point) dar daca dinamica atmosferica si umiditatea sunt mari atunci nu va fi posibil acest lucru. O alta problema este ca dew point nu este constant ci depinde de umiditatea din aer ( http://www.starrynights.us/Articles/Dew.htm ). Pe de alta parte o temperatura prea mare la heater iti va crea curenti de aer in tub (riscul solutiei din link cu aplicarea de temperatura variabila). Poate stie altcineva alta solutie in afara de evitarea orelor de dimineata (dupa 4 am), eu cel putin am incercat nopti la rand acum vreo 3 ani la casa de la tara sa gasesc o solutie si singura cale a fost sa bag telescopul in casa, sa-l usuc cu un uscator de par si apoi sa revin la locul de observatie, oricum foarte incomod avand in vedere ca dupa uscare se formau pete mari pe oglinzi.