----------------------------------- StarChild 08 Oct 2019 09:14 ----------------------------------- Acum in toamna nu am fost, din pacate, la intalnirea de la Lisa. Ce pot spune despre restul de intalniri la care am participat, e ca aceste lucruri propuse mai sus in general se intampla, e drept nu ca o actiune formala si organizata. Ideea e ca telescoapele sunt acolo, accesoriile sunt acolo, noi suntem toti acolo, si oricine are o curiozitate despre vreun instrument anume poate oricand sa-l intrebe pe proprietar detalii, se pot face probe, pe zi/noapte, etc. Nu cred ca a fost situatia vreodata ca cineva sa zica ca nu e voie ca altcineva sa priveasca "prin scula lui" :-) Ptr mine de exemplu, acu 2 ani, am pus pe aceeasi montura o luneta 120ED si o luneta acromat 150F5 si m-am putut convinge cu ochii mei care e difernta intre cele 2 ptr aceleasi obiecte....am facut testul asta impreuna cu @aandrei, @zoth, @theogon, parca si Erwin era prin zona. Asta m-a ajutat ulterior ce luneta ptr RFT sa cumpar.... lucru care nu l-am putut hotara pana atunci doar cititnd review-uri de pe net si specificatii de la producatori. Am vazut clar cele 2 instrumente, cu ocularele mele, cu accesoriile mele, pe montura mea, cum se comporta. La fel am privit prin aproape toate instrumentele de pe acolo, mici mari, scumpe, ieftine. La unele am mers cu ocularele mele, la instrumentele mele am adus si ocularele altor colegi. Deci ideea e : "cere si ti se va da" :-) ... Suntem toti acolo, ala e scopul nostru, ptr mine asta inseamna intalnirea de la Lisa, sa fim toti impreuna, sa vezi diverse instrumente, sa poti sa le testezi (in masura in care vremea colaboreaza), sa schimbi experiente si povesti cu colegii....adevaru-i ca n-am simtit nevoia sa se spuna clar ca "acuma e timpul/ora de privit telescoapele colegilor si de discutat despre ele".... cand am avut o curiozitate, cu sigurata mi-am exprimat-o :-)