----------------------------------- Mike23 08 Oct 2019 08:57 ----------------------------------- Excelent completata ideea. Pe langa asta, cine e si dispus, mai multe instrumente, diferite ca tip si accesorii, sa fie indreptate spre acelasi obiectiv observabil ca sa se poata face diferenta. Sunt convins ca nici cei experimentati nu au facut observatii prin intermediul tuturor tipurilor de telescoape in combiatie cu tot felul de accesorii. Daramite incepatorii, sau cei care vor sa plece pe acest drum, dar nu stiu cu ce sa inceapa. La sesiunea asta am vazut, de exemplu, la cineva un dobsonian minuscul, "Skywatcher Dobson N 76/300 Heritage DOB", si am fost incantat sa-l vad pt. ca m-am intrebat mereu cum se vad obiectele cosmice prin el. Nu am reusit, din nefericire acest lucru, decat pe timp de zi si am fost surprins sa constat ca imaginea era sucita la 90 gr. si in oglinda.....Probabil exista accesorii de corectie a imaginii. ideea e ca daca nu faceam aceasta observatie, de zi, as fi ramas mereu cu intrebarea....cum e acest instrument, merita banii pt. cineva care e la inceput, un copil de exemplu, etc.. Cer senin Mihai