----------------------------------- dreammer54 04 Oct 2019 18:55 Bizooka pe sezlong ----------------------------------- Din nou, ceva ce nu e instrument optic, dar constructie ce va ajuta, sper, la relaxare sub stele. Sezlong din lemn de fag, 90 lei si 3,5 kg.(nu l-am cantarit, asa declara producatorul); teava patrata de aluminiu de 20x20 mm.; lungimea bratelor este de 1 m., iar latimea, stabilita in functie de latimea sezlongului, este de aprox.60 cm. Aseara am facut fixa teava care sustine binoclul...si nu a fost ok. Greu de strecurat in scaun, greu de gasit o pozitie la oculare. Asa ca azi am cumparat 2 L-uri metalice si am facut-o articulata. Mult mai bine. Totusi, echilibrul e in continuare o problema. La orizontala sta in balanta, dar cum il ridic mai sus de 45 de grade, revine spre orizontala. Desi pare ok si cu piulitele stranse mai tare, sta acolo unde il pui si e usor de miscat. Probabil ca acele scaune "recliner" sunt mai comode. Cu sezlongul asta tot te mai contorsionezi, chiar daca destul de putin: mai arcuiesti usor din gat spre zenit, mai lungesti gatul sa ajungi la binoclu cand este mai jos, spre 45 de grade...dar e bine. Acum, toate astea le-am constatat din sufragerie. Pe cer il voi proba dupa ce pleaca norii. As vrea sa-i pun niste role la picioare. Am 4 role, fixe, pe care ma gandesc sa le montez la 45 de grade, in felul asta sezlongul va fi fortat si limitat doar la miscare circulara. E foarte important sa fie cat mai usor, asa ca o baza dobson, cu rulment Lazy susan sau pastile de teflon, motorizata sau nu, iese din discutie. Aaa...si mai vreau sa fac ceva: sa-mi iau un binoclu 20x80. 25x100 e fooarte tentant, dar e mult prea greu.