----------------------------------- saiph 16 Sep 2019 09:07 ----------------------------------- Iulian, foarte reusite imaginile la Luna! :) Atasez si eu cateva imagini luate cu cateva zile in urma, mai mult de o saptamana cred, cand Luna era inca tinerica, mai mica de primul patrar, luate cu webcamul planetar (nu camera planetara, ci webcamul Lifecam modificat) prin Tair 3S inchis la f/8, conectat direct la telefon prin OTG. Destul de tricky sa obtii expunerea potrivita din interfata aplicatiei, cel mai usor e sa o las sa faca auto exposure pe zona cea mai luminoasa a Lunii, cu irisul deschis la maxim, apoi debifez auto exposure si inchid obiectivul la f/8. Scopul scurtei sedinte a fost de a compara calitatea imaginii obtinute din cadre cu compresii diferite; mai exact - una din imagini e stiva de 3000 cadre video HD, iar cealalta e stiva de 30 poze HD jpeg. Compresia din filmare e mai mare si ca atare, calitatea in final e oarecum asemanatoare intre cele doua, a diferit un pic coloritul suprafetei lunare, intrucat senzorul nu reda fidel si uniform culorile pe care le primeste (are un gradient circular bizar cu treceri de white-balance intre mov si verde). Am lasat si o versiune mai putin procesata pt ambele cazuri, ca poate variantele finale "tipa" cam tare. Oricum, nu se ridica la nivelul pozelor postate anterior ;) e mai mult asa, "casual" cum se zice.