----------------------------------- Dbird 12 Sep 2019 11:09 ----------------------------------- Strict din punctul meu de vedere as recomanda din propunerile tale de mai sus, fara teama si fara sovaire : TS-Optics 28x110 MX MARINE Putem pleca de la garantia ca absout toate binoclurile sunt facute in China. Dar cei de la TS folosesc o sticla de foarte buna calitate si depuneri pe masura. Apoi garantat ca acest TS-Optics 28x110 MX MARINE va vedea mult mai mult si mai bine decat restul propuse fie ele cu sau fara ED. Goana si diperarea dupa aceasta eticheta "ED" este lejer exagerata si poate valabila in cazul in care este un ED de supercalitate (a se citi Hoya) ceea ce nu este montat pe binocluri care sunt in acesta zona de pret. In schimb o sticla de foarte buna calitate cu acoperiri aferente face treaba foarte buna. Deci daca pretul in sine nu este un impediment, solutia propusa este cea mai buna. Faptul ca ca un binoclu cu vizualizare la 45-90 de grade este mai comod sau ca se pot schimba ocularele la el este normal un plus...dar preturile in aceste cazuri sunt extrem de mari si poate nu justificate. In schimb, daca tot iti va trebui o montura ... poti sa construiesti una care sa iti permita aceeasi usurinta in vizualizare ca inclinatele. Personal daca as fi avut finantarea suficenta in acest moment, as fi optat imediat pe schizitia unui TS-Optics 28x110 MX MARINE renuntand la actualul Celestron 25x100. Nu de alta dar un 3x in plus compensat de 10 mm in plus de apertura mi-ar oferi mai multa informatie astrala. Later edit: Eu sunt unul din cei care nu au prea mai recomandat binocluri Celestron intr-adevar. Totusi Celestron 25x100 este cel putin una din exceptii. Este ...parca fabricat de alta firma :) este un binoclu reusit. Dar parca mai bine mai astepti putin, mai strangi bani si iei totusi un TS-Optics 28x110 MX MARINE :)