----------------------------------- tudor 12 Sep 2019 10:54 ----------------------------------- Din cate am inteles din parerile multor "binoclisti" si din umila mea experienta cu binoclurile mari, este ca binoclurile mari (15x70, 20x80, 25x100) sunt putine de calitate si acelea sunt foarte scumpe. Si eu sunt interesat in achizitia unui astfel de binoclu mare, dar am ajuns la concluzia ca la acest gabarit esti mai in castig calitate/ pret cu un refractor bun la care poti schimba ocularele. Studiind piata si multe si diverse review-uri mi-am format o parere subiectiva deci personala, aceea ca cu cat cresti apertura si puterea unui binoclu, cu atat sunt mai putine variante de binocluri de ales care sa fie calitative. Spre deosebire de cele mici unde concurenta e acerba, la binoclurile mari "latul se strange" considerabil! Chiar si printre binoclurile mari cu vizare la 45gr si posibilitate de schimbare de oculare am inteles ca nu stralucesc decat doar cele foarte scumpe! Majoritatea fiind sub performanta unui refractor foarte bun, dar cel putin la fel de scumpe. Dar nu vreau sa descurajez, asa ca sunt si eu curios de eventualele recomandari!