----------------------------------- saiph 10 Sep 2019 11:09 ----------------------------------- Am mutat aceasta postare de la ATM/Reparatii - am considerat ca-si are locul mai bine aici, la "Oculare/Filtre" decat la "Postati o imagine cu instrumentul construit de voi". Adaug cateva poze ocularul double-Plossl pe 2", cu focala de 52mm - poreclit Big52, sau Big White :) Chiar mi se pare maricel, fata de ce am avut pana acum pe mana, si greut, cu atata sticla in el. Ma gandesc sa-i fac un manson de cauciuc, sa-l mai protejez de diverse altercatii accidentale cu gravitatia :D Inca nu am apucat sa-i fac proba pe un instrument pe masura, dar in luneta si in Mak (cu visual back de 2") da o imagine foarte placuta. Am mai adaptat cateva oculare de binoclu, si adaug si cateva poze cu ocularul cel mic construit dupa reteta "double-Plossl", in carcasa printata 3D, cu lentile din obiective de binoclu. Acest ocular are o caracteristica aparte, avand lentilele acoperite cu "ruby-coating", shifteaza sever in cyan, practic actionand ca un filtru pentru lumina rosie/portocalie - caracteristica, printre altele, lampilor de iluminat stradal cu Sodiu (ca sa vezi.. :D). I-am zis Psy35 pt ca Luna se vede cam psihedelic de frumoasa prin el. Cu focala sa lunga de 35mm si un camp foarte plat, desi nu foarte mare (in jur de 50 grade) este potrivit pt deep-sky pe Maksutov 127/1500, intrucat nici nu vigneteaza prea mult. Pacat ca are atat de multa sticla in componenta, dar nebuloasele arata chiar bine, contrasteaza frumos, ies in evidenta pe cerul curatat de "brifcor" :lol: I-am pus si un eye-guard, de la alt ocular de binoclu, ca sa fie bine. Urmatoarele oculare prezentate aici sunt: - un ocular cu focala de ~21mm si camp de ~60 grade, de la un binoclu mai vechi cu prisme Porro, care a avut multe de suferit la viata lui - a scapat doar acest ocular, cu mici urme pe coatingul de pe lentila dinspre ochi, dar i-am adaptat un picior standard de 1.25" si acum poate sa continue sa arate lucruri interesante, cu un camp bine corectat si foarte putina aberatie cromatica; eye-guard-ul e de la alt ocular de binoclu; - un ocular cu focala de ~16mm de la un spottingscope (nu am idee de la care anume), l-am cumparat mai demult de la un bun prieten, coleg cu noi pe forum (salut $arpe :)); adaptat cu destula usurinta la 1.25", ofera o imagine clara, contrastata, camp de ~50 grade, foarte usoara aberatie cromatica, dar nu suparatoare; - un ocular provenit de la un binoclu cu prisme Roof care nu a mai mers salvat - ma costa reparatia cat un binoclu nou, chiar si daca ii gaseam piese de schimb (ceea ce nu s-a mai intamplat) asa ca... macar a rezultat un monoclu numai bun pt filmari afocale cu telefonul la putere medie de marire si acest ocular care, desi nu pot spune ca exceleaza la ceva in mod spectaculos, este destul de bine construit, robust, cu corp metalic (la fel ca celelalte doua oculare descrise anterior), are acoperiri multi-strat, 16mm focala, 60 grade camp, aberatie cromatica moderat tinuta sub control (da un pic fringe mov/verde) daca e supus la stress (puteri mai mari de marire); am folosit un mic inel de plastic printat 3D pentru a-l adapta la 1.25"; urmeaza sa-i pun o jacheta la partea superioara, poate si un eye-guard, sa arate mai inchegat; - o pereche de oculare de 24mm focala si 60 grade provenite de la un binoclu cu prisme Porro care nu a supraveituit; adaptarea la barrelurile standard de 1.25" am facut-o cu piese printate 3D; se pot folosi intr-un binoviewer, ofera o imagine destul de clara si curata, eye-relief generos, confortabil de privit prin ele; - o pereche de oculare de 20mm focala si 60 grade provenite de la un alt binoclu cu prisme Porro care nu a supraveituit; caracteristica acestor oculare este focalizarea individuala elicoidala, perfecte pt un binoviewer; adaptarea la barrelurile standard de 1.25" am facut-o cu piese printate 3D; imaginea redata de aceste oculare este clara si curata, cu foarte putina aberatie cromatica; - o pereche de oculare initial varifocale, de la un binoclu cu zoom si prisme Porro, dar fixate acum la ~11mm focala si ~60 grade; adaptarea la barrelurile standard de 1.25" am facut-o cu componente de la raionul de instalatii :) iar corpul ocularelor provine de la alt binoclu care s-a simtit cam rau :D se vede bine prin ele, desi aberatia cromatica ar fi fost dragut sa fie un pic mai mica; - o pereche de oculare de 10mm salvate dintr-un binoclu 10x32 cu prisme Roof cu slabe sanse de supravietuire, adaptate la 1.25" cu ajutorul unor piese printate 3D; unul din oculare se poate focaliza, are partea superioara rotativa, iar spre telescop are filet C; celalalt ocular din pereche are filet standard de filtre; imaginea este destul de clara, 60 grade camp, corectie acceptabila a aberatiei cromatice, pot fi folosite ca oculare de putere medie pt telescoape entry-level.