----------------------------------- iulian90 09 Sep 2019 22:08 ----------------------------------- In seara de 7 septembrie am mai facut poze si capturi la Luna prin telescopul de 114mm. Pentru imaginea cu intregul disc am folosit camera foto Canon 40D si barlow 2x (necesar pentru ca sa intre in focus camera ) , facand vreo 40 de poze ,care le-am stivuit apoi in Registax v6 si a rezultat o imagine faina cu Luna intreaga. :) Vazand ca seeing-ul este bun, am inlocuit Canon-ul cu camera E-Boda si barlow-ul 2x pe telescopul de 114mm si am facut vreo 11 capturi video de cate 70-90s, pe care le-am stivuit cu Registax si prelucrat cu Nero Photosnap editor. Am luat in vizor craterele din zona terminatorului. In seara asta am observat vizual Luna prin telescopul de 114mm si binocularul IOR ,cu ocularele WF 10X si barlow 2x, am stat jumatate de ora sa privesc Luna in mod binocular, am observat craterele Copernicus, Erastothenes, Sinus Iridum ,Plato, Bullialdus, Clavius. Am pus si filtrele Orange 21 si Verde 58 si imbunatatesc putin contrastul marilor selenare, mai ales cel verde. :) Am folosit si binoclul Bresser Superfocus 10x50 la observat Luna si imaginea Lunii se vede clara ,aproape fara nicio aberatie ,am reusit sa disting craterele Copernicus, Plato, Clavius, Proclus. De precizat ca astrofoto nu am mai facut la Luna in seara asta,pentru ca era acoperita de nori fini ce reduceau contrastul si neuniformizau tonul in diferite zone ale discului.