----------------------------------- Vlad Lazanu 05 Sep 2019 20:41 Oversampling? - please help! ----------------------------------- Salutare, Dupa o lunga perioada in care am lucrat sa completez setup-ul cu tot ce trebuie ca sa ma pot concentra mai mult si mai serios pe astrofoto, am facut cateva incercari si am obtinut niste rezultate, insa nu reusesc sa apreciez obiectiv cat sunt de ok. De aceea, mi-ar fi de mare ajutor niste pareri si sugestii de imbunatatire de la cei cu experienta mai multa. Am nevoie de un ochi foarte critic, cu alte cuvinte :) Am ales sa pozez vreo 3 tinte (M33, Roiul Dublu din Perseu si M13), iar prima mea impresie chiar de pe camp, cand m-am uitat la cadrele proaspat expuse, a fost ca stelele par a fi usor oversampled. Initial am crezut ca nu am focusat suficient de precis, desi am folosit masca Bahtinov, sau ca a alunecat tubul focuserului in jos, sub greutatea aparatului (problema comuna la ED80 din cate stiu). Dar nu; am reverificat si totul era in regula. Pentru moment am atasat doar niste single frames (crop la 100% din zona centrala) asupra carora as vrea sa va opriti putin si sa va dati o parere. Ulterior voi reveni si cu ce am obtinut dupa stacking, desi am tras numai cateva lights si cateva darks. Daca se ofera cineva amabil, dispus, si cu mai multa experienta, pot pune la dispozitie si RAW-urile pentru a face propria editare, astfel incat sa am un termen de comparatie si sa stiu unde pot face imbunatatiri. M-ar ajuta considerabil. Am folosit urmatoarele: - Skywatcher ED80 + reducer Skywatcher 0.85x - HEQ5 Pro - EOS 700D nemodificat - Ghidaj prin Orion ST80 + SPC900NC modificat - Software: APT + PHD2 - Locatie: Calugareni, jud. Giurgiu Va multumesc, Vlad