----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Aug 2019 17:04 ----------------------------------- Cine a crezut ca eu am facut observatii doar in 12 August si apoi in 22 August a luat tzeapa ... :P Incerc sa rezolv mai jos restantele la raportarile de observatii... Vineri 16 August a.c. Telescop ''Ratusca cea urata'' D=125mm F/6.9 In constelatia Sageata : -Epsilon Sge ,13 Sge -muult prea deschisa pentru gustul meu ,Theta Sge -ca tripla lejera ,Zeta Sge -o dubla inegala nu foarte usor de rezolvat -Alfa Sge si Beta Sge ,sunt zice-se , stele duble , fiecare are companioni (mai mult sau mai putin) apropiati dar... La Alfa Sge am vazut doar AD de 11,2mv separat prin 83''. Beta Sge are doar un companion optic,foarte indepartat la vreo trei minute de arc...nimic serios acolo . -La un grad spre Sud de 15 Sge,deci in acelasi camp vizual , am vazut steaua 14 Sge care este o giganta albastra ''de albastra'' ,dinspre capatul rece al clasei ,din clasa spectrala B8III:p. Culoarea acestei stele nu este ''albastra'' pur si simplu- ci conform lui Olcott este un albastru ''safir''/ ''sapphire'' pentru anglofili.Intreb forumul (care doarme?) : voi cum o vedeti ? -M71 s-a vazut doar cu vedere periferica la 36x In constelatia Delfinul : -Gamma Del ,foarte frumoasa ,contrast de culoare intens,in acelasi camp vizual la 108x se vede si steaua dubla OR Del cu o separatie de 6,4'' -Companionul lui Alfa Del ramane sa-l caut cu Toleascopul deoarece este o stea de 13,4mv separat la 36'' deci mult sub puterile Ratustii -Epsilon Del sau Deneb Dulfim este o alta stea albastra ''de albastra''.La doua grade Est de ea ,deci in ''bataia'' ocularului TS 32mm WF , este dubla Kappa Del cu separatie ''albireonica'' de 44''. De partea opusa,cam la de doua ori distanta Kappa Del la ''albastreaua'' Epsilon Del se gaseste o stea oranj cu indice de culoare de 1,6. Deci...daca ne uitam cu atentie,sunteti de acord ca nu lipseste culoarea de pe cer ? -Langa Zeta Del se vede o mica,interesanta dar slab luminoasa stea tripla STF 2703,cele trei stele fiind mai slabe de 8mv si cu separatii de 25'' si 78'' ,rezolvata la 27x/TS 32mm WF Sambata 17 August a.c. Am continuat observatiile cu dobsonianul de 125mm F/6.9. Conditiile de observatii neprielnice ,pacla si nori subtiri. -Langa Lambda Sgr am observat M28 si ,mai ales M22 , am incercat sa vad roiul sferic NGC 6642: niet tavarish ! -Am observat atunci M25 -M24-M18-M17-M16 apoi abia se mai vedeau Gamma Del si Albireo.Stop ! Duminica 18 August a.c. Telescop ''Ratusca cea urata'' D=125mm F/6.9. -Am rezolvat steaua dubla 57 Aql de 5,7mv/6,4mv/36'' din Vulturul -Am observat nebuloasa planetara NGC 6818/''Little Gem'' ,un mic disc albastrui din Sagetator,fara detalii,mai bine vizibil prin filtru UHC -Alfa Cap si Beta Cap au fost ''floare la ureche'' -Planetara NGC 7009 /''Saturn Nebula'' ,mai bine vizibila ca precedenta la mariri mici si chiar si fara filtru UHC -Am incheiat cu aratosul roi stelar M2 si cu STF 2809,o dubla optica palida ,cu separatie de 31'' ,la Est de roi Luni 19 August a.c. Observatii cu reflector Newton RFT 125mm F/4.5. -Am inceput cu parcurgerea secventei de obiecte din Sagetator : M22-M24-M25-M18-M17-M16 -Am rezolvat la 141x/Kasai orto 4mm dublele Epsilon Boo si Mu Boo -La Lambda Ophiuchi am dat chix ! -Am rezolvat Pi Aql cu separatia de 1,46'' ca revansa -roiul deschis IC 4665 avea un aspect saracacios la 18x/Plossl 32mm -''Roiul Dublu Binocular'' format din roiurile deschise NGC 6633-IC 4756 a fost in schimb foarte aspectuos ,nu am idee cat timp am pendulat intre cele doua obiecte ,schimband grosismentele si campurile vizuale .Splendid ! -Steaua dubla Enif/Epsilon Pegasi este o veche cunostinta.Apoi am observat roiul sferic M15. -In incheiere am schimbat ''terenul de vanatoare'' si am observat roiul deschis Stock2 /''Muscle Man'' ,Roiul Dublu din Perseu si M31-M32...noa,sa mai fie si niste galaxii pe meniu ,ca mi se strepezesc ocularele de atatea roiuri... Cer senin ,Mircea