----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Aug 2019 21:52 ----------------------------------- Multumesc Florin ,iti urez sa ai parte cat de curand de multe ,frumoase si interesante observatii. (Asa cum faci atunci cand ai ocazia,Doamne ajuta!). Observatii 22 August a.c. Am folosit dobsonianul ''Ratusca cea urata'' de 125mm F/6.9 careia i-am facut la portocular o modificare de-a dreptul minuscula dar care s-a dovedit foarte utila. Tot azi am preluat de la strungar noile tije pentru secundare asa ca voi putea repune in functiune Toleascopul saptamana viitoare. Am verificat modificarea rezolvand cu succes la 108x /Seben zoom 8mm :Eta Cas ,Alpha Cas,STF 3057+STF 3062 (''dubla-dubla'' de langa Beta Cas),Sigma Cas ,tripla Iota Cas. (Ca sa ma umflu in pene,am remontat focuserul la lumina lanternei frontale , apoi am inceput observatiile ,nu a fost nevoie de recolimare). La Epsilon Boo am vazut la 108x cele doua discuri Airy lipite ,fara spatiu negru dar cu contrast de culoare ,foarte frumos ! La 27x /Plossl 32mm am vizitat rapid M27 si M71,s-a vazut ''ceva'' dar cerul inca era prea luminos. Am preferat atunci ceva ''heavy metal'' si am atacat o dubla pe care nu am mai vazut-o de multisor : Mu1 Cyg , o dubla cu separatia de 1.7''.La 108x parca facea flotari,ba intra ,ba iesea din imagine.Am trecut la 144x/Radian 6mm si am rezolvat-o stabil. Am apreciat PA =310 grade fata de cel real de 318 grade, aceasta este o dubla de colectie. Calitatea cerului mi-a dat curaj sa imi incerc iar norocul la Delta Cyg. Bine am facut,atat de bine s-a vazut companionul slab al acestei stele la PA estimat la 230 grade (fata de cel real de 216 gr.) incat am admirat acest sistem vreo jumatate de ora. Bun dar are si sublimul limitele lui ! Am continuat cu observarea dublei STF 2762 cu o separatie de 3.3'' de la V-SV de Zeta Cyg si apoi a lui STT 437 ,o dubla cu componente cvasi-egale ca luminozitate si cu separatia de 2.4'' de la Nord de aceeasi stea. La doar patru grade mai la Nord de STT 437 se gaseste roiul deschis Collinder 435 /NGC 7063 in care am numarat vreo 20 de stele. Am observat la 27x dar cu ocularul TS 32mm WF ,roiul deschis NGC 6940,cam saracut in stele ...hm , nu asa arata in Toleascop... Noa,daca tot ma aflam in Cygnus si desi mi-era somn de abia ma mai miscam ,nu m-am putut abtine -deoarece sunt dependent ,am pus filtrul UHC la Plossl 32mm si la 27x am vazut ''ghinisor'' Veil Est ,cu nodozitati mai luminoase in fiecare NGC component. Veil Vest a cerut concentrare de vreo zece minute la ocular pana ''sa se developeze'' dar foarte slab. Am observat o (sa-i zicem) ''regula'' : daca intr-un instrument se vede acceptabil Veil Est ,atunci voi reusi sa vad si HV 37 din nebuloasa ''America de Nord'' (zona ''Golfului Mexicului'' ) DACA se vede cat de cat ,fie oricat de slab , si Veil Vest. Si azi-noapte ,si altadata ,asa mi s-a intamplat. Voi ce ati constatat in aceasta privinta ? In incheiere ,m-am balansat cu ''Calutul'' din NGC 6910 si apoi am inchis ''bodega''. (Pe toata durata completarii acestui raport de observatii,m-am delectat cu muzica din GDJB World Tour Luminosity Beach Festival a lui Markus Schulz ... dar telescopul este la fezandat ,daca-i senin va fi randul meu pentru un mix de ''Galactic Luminosity Mooresh Arad Telescopic Astro Festival ''...la oculareeeee DJ Mitch (asta-i numele meu de scena ... na ca m-am desconspirat...:o :P :D ) Astro si Trance Rulzzz , cer senin ,DJ Mitch