----------------------------------- saiph 21 Aug 2019 11:46 ----------------------------------- Azi mesterind pe la newtonian am facut o descoperire "macabra". Partea centrala a focuserului este din plastic cromat :shock: ..... Din acest motiv am decis sa schimb focuserul. Sfaturi va rog. Focuser cu reductie sau motorizat? Stai, care-i partea centrala? :) In centru trebuie sa fie gol :lol: E stil R&P, sau Crayford? Pt vizual e ok si unul R&P cu dinti inclinati. Dual speed Crayford e mai mult pt foto - e mai precis si ceva mai robust, dar nah, trebuie sa decartezi cateva foi in plus, variaza de la o marca la alta. Cel putin la refractor, am sesizat o imbunatatire fata de dotarea "standard" cu focuser R&P, in sensul ca nu mai fuge imaginea pe camera cand caut clarul, stelele stau pe loc si doar se micsoreaza sau se maresc in functie de cat de focalizate sunt. Plus ca poti bloca mai eficient pozitia tubului, precum si roti subansamblul cu tot cu camera dupa pofta inimii. Probabil un [url=https://agenaastro.com/gso-2-linear-bearing-crayford-focuser-for-reflectors-dual-speed.html]GSO mai entry level te-ar scoate din dilema :) cu motor doar daca vrei foto (eventual remote).