----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Aug 2019 18:13 ----------------------------------- Observatii Duminica 11 August a.c. Duminica seara am folosit pentru observatii dobsonianul de 125mm F/6.9. Am observat : Epsilon Boo ,separata excelent ...semne bune noaptea are ! (N-a fost chiar asa...) Pi Boo rezolvat prea usor ,Delta Cyg mult mai greu. Cea mai frumoasa observatie a serii a fost cea a dublei STT 288 de langa Pi Boo cu o separatie de 0,96'' dupa StelleDoppie.Am folosit G=216x obtinut cu ortoscopicul Kasai 4mm. STT 511 din Cassiopeia ca stea tripla,am vazut companionii B si C la Nord dar mai exista companionul D spre Sud-Est si care ''mi-a scapat''. STT 512 este o stea tripla dar nu m-am orientat bine si am vazut de fapt ARG 99 !? La 6 Cas am reusit sa vad doar companionii C si G iar 4 Cas are un companion slab de 9,9mv la 1,5' . Nimic exaltant. Am revizitat M52 ,observat la diferite grosismente. Observatii Luni 12 August a.c. Observatii cu dobsonianul de 125mm F/6.9. Am observat in Sageata : STT 396,15 Sge-companion foarte indepartat,13Sge,J138,HN84 deloc impresionanti. Epsilon Sge e interesanta datorita culorii oranj intense a primarei,Zeta Sge BC are separatie de 8,3'' ,e frumusica. STF 2665 a urcat pe podium alaturi de STT 288 -companion de 9,6mv la 3,3'',greu de vazut ,''fain de fain'' deci. Iar 31 Aql si 28 Aql e genul cu care te intalnesti o data in viata dar iti ajunge :companioni plicticosi ,cu separatie mare... Mircea