----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Aug 2019 21:39 ----------------------------------- Observatii Vineri 9 August a.c. Am folosit luneta ''zoth'' 90x600mm deoarece l-am considerat instrumentul potrivit pentru observarea conjunctiei Luna-Jupiter din seara de 9/10 August. Luneta aceasta are un fel de ''magnet'' ,daca am inceput sa observ cu ea,degeaba asteapta alte instrumente sa fie folosite. De la miezul noptii,dupa ce Luna si Jupiter s-au ascuns dupa copaci ,mi-am ''ascutit ocularul'' pentru niscaiva observatii DSO pe cateva duble binecunoscute : Zeta Lyr,OSigma 525 vazuta ca dubla si ''cealalta dubla-dubla'' din Lyra adica STF 2740-STF 2474. Am continuat cu roiul sferic M56 din Lyra ,vazut ca un obiect cetos si slab luminos si nebuloasa planetara M57 la care s-a vazut forma de inel oval,cu interiorul ceva mai luminos ca fondul cerului la 75x/Seben zoom 8mm. In Dragonul am rezolvat la 75x ,cu mare satisfactie,17 Dra ca tripla,Mu Dra o dubla foarte eleganta iar Nu Dra - o dubla binoculara ,ce probleme sa puna lunetei dezlantuite !? Rho Her a fost si ea rezolvata la 75x. Roiul sferic M92 din Hercule nu a prezentat detalii iar celebrul M13 a avut aspect granulat la 75x. Trecand apoi in Cassiopeia ,am observat o alta ''dubla-dubla'' ,de data aceasta de la Sud de Beta Cas. Este vorba despre STF 3062 (vazuta cu discurile Airy tangente in forma de ''8'') si STF 3057 rezolvata cu oarecare dificultate datorita companionului slab luminos la 9,3mv. Sigma Cas/STF 3049 este o bijuterie a cerului ! La Sud de Beta Cas fiind ,musai a fost sa vizitez roiul lui Caroline Herschel adica NGC 7789 ,vizibil ca o roua de lumina slaba dar perceptibila cu vedere directa-daca focalizarea este corecta. Roiul NGC 663 sunt absolut sigur ca l-am vazut dar am dubii daca am vazut NGC 659... mai degraba zic ''pass''. In Lebada ,am observat intai steaua carbon RS Cyg cu a carei gasire (folosind Mircigoto :D ) am avut de furca in jungla aceea luxurianta de stele. Am insurubat apoi fitrul UHC pe ''ala micu'' de 32mm (adica Plossl,ca frate-su mai mare de 2'' este Erfle) si am vazut slab luminos ,dar vizibil cu vedere directa, semicercul format din NGC 6992-NGC 6995 ,adica nebuloasa ''Veil-Est''. ''Veil Vest'' o pun la categoria ''pass'',alaturi de NGC 659. In schimb HV 37 ,partea cea mai luminoasa a nebuloasei NGC 7000/''America de Nord'' a fost parca mai bine vizibila decat ''Veil Est'' ! La Catedrala Catolica ceasul a batut ora 2 , asa ca am aruncat o ultima privire nebuloasei M27 si am inchis bodega ! Atasez o lista cu stelele duble observate la aceasta sesiune. Observatii Sambata 10 August a.c. Sambata am folosit pentru observatii dobsonianul de 125mm F/6.9. (Toleascopul este impuscat in aripa , unul din cele trei ''puncte'' de silicon s-a dezlipit. Profit de ocazie sa-i fac niste mici modificari ,pana atunci klingonienii pot sa-si faca de cap in quadrantul meu de galaxie. Dar apoi ma voi razbuna crunt !) ''Mi-am ascutit ocularele'' pe Luna observata la 108x prin filtrul verde #56 pus pe ocularul Seben zoom. Apoi am scos fitrul si am testat seeingul pe Epsilon Boo ,rezolvat cu mare dificultate si cu o groaza de artefacte luminoase in imagine. Daca m-as fi luat numai dupa acest test ,agatam telescopul in cui si ma puneam si eu sa smiorcai cum nu pot eu observa din cauza Lunii. Dar Delta Boo a oferit o imagine cu totul diferita,nemaipomenit de stabila ,frumoasa si...colorata.Da,nu stiu daca o fi fost vreun efect de contrast de culoare dar companionul acestei duble era de un albastru inchis,spre bleumarin chiar !? Mu Boo s-a vazu dubla in cautatorul de 50mm si ca tripla interesanta in telescop la 144x/Radian 6mm. Pi Boo e prada lejera la 144x dar apoi a urmat surpriza zguduitoare a serii : OSigma 288 aka STT 288. Abia a doua zi am vazut cu cine am avut curajul (inconstient) sa ma pun : dupa StelleDoppie ,STT 288 are o separatie de 0,96'' ! Ce mai tura-vura, la 144x am vazut la OSigma 288 cele doua discuri Airy tangente in forma celebrei cifre ''8'' ,cu companionul la Sud deci PA aprox=180 grade. Am mutat apoi teatrul de operatiuni in Cassiopeia unde am observat STF 70 ca tripla foarte faina dar companionii sunt bestial de slabi si H 4 66 o dubla cu separatie mare dar cu companion de asemenea foarte slab luminos. Apoi m-am delectat cu fructul oprit al lui M76 a carui observare o repet : ''...ce as fi vazut eu azi-noapte la planetara M76 cu ''Ratusca cea urata'' daca ma multumeam cu 27x obtinut cu Plossl 32mm ? O pata abia-abia vizibila cu privire periferica. Dupa ce m-am asigurat ca am aterizat la locatia cautata si ca ''ceva'' bantuie in ocular,am mutat filtrul UHC pe Radian 6mm si la 144x am vazut tot un obiect incredibil de slab luminos , care se vedea cu privire directa tot ca o pata cetoasa amorfa.Cu vedere periferica insa ,am vazut cei doi ''stiuleti'' ,cel sudic ceva mai mare si mai luminos ca cel nordic ,cu mediana usor inclinata la 30 grade fata de linia care leaga planetara de steaua -ghid invecinata si cu doua stelute foarte,foarte slabe aflate intre acestea,mai apropiate de planetara si intrand si iesind din imagine cam 50/50. Acum am cautat in Aladin Lite si ,spre surpriza mea ,cele doua stelute au magnitudini de 12,5mv si 12,4mv. '' La Sud de M76 am observat o alta tripla ''misto de misto'' ,STF 162 cu AB de 1,9'' si am incheiat cu STT 496 unde am rezolvat DA 2CD de 1,3''.Acest sistem este format din 9 stele cu AB avand o separatie de 0,8'' care nu-i de nasul...scuzati...ciocul dobsonianului ''Ratusca cea urata'' de 125mm. Apoi iar a batut ceasul de la catedrala ''trei sferturi la doua'' cum zic vanatorii de melci de pe plaiurile ardelene... :D Atasez lista stelelor duble si multiple observate pe 10 August. Mircea