----------------------------------- iulian90 12 Aug 2019 13:07 ----------------------------------- Stiu ca la ISO 100 zgomotul este cel mai mic, insa pentru a nu iesi imaginea prea intunecoasa trebuie expunere mai mare, de la 1/90s pana la 1/60s din ce-am observat in diverse incercari de expunere la Luna cu camera Canon 450D si telescopul de 114mm. La asemenea expuneri si turbulenta astmosferica are influenta cam mare, nu numai vibratiile. :) De timer nu am nevoie deoarece am telecomanda RS60E3 pe care o conectez la camera foto si pot declansa fara sa produc vibratii. In plus de asta ,pentru a reduce si mai mult vibratiile, am setat camera in modul Mirror Lock up, adica cand apas odata pe butonul declansator, camera ridica oglinda rabatabila ( care constituie o sursa de vibratii ), astept 2-3 secunde si apoi mai apas odata butonul si abia atunci camera face expunerea, in felul acesta evit ca se poate de mult efectul vibratiilor si pozele ies faine chiar si la expuneri mai mari. :) In privinta stivuirii imaginilor, inainte faceam stive de cate 5-6 poze in Registax , atat cu poze realizate cu camera foto Aiptek (camera foto-video adaptata pentru telescop) cat si cu poze realizate cu noua camera Canon 450D, acum a fost prima data cand am stivuit imagini in Photoshop, de aceea am stivuit doar 2 imagini, ca sa vad ce poate programul, dar pe viitor o sa stivuiesc mai multe poze si o sa montez telescopul de montura ecuatoriala motorizata, pentru imagini stabile.