----------------------------------- iulian90 11 Aug 2019 22:31 ----------------------------------- In seara asta am facut mai multe poze cu expuneri si sensibilitati diferite la Luna, cu camera foto Canon 450D si barlow 2x, prin telescopul de 114mm. Dintre aceste poze am ales doua ,cele mai clare, una cu expunere de 1/500 s la o sensibilitate ISO de 1600, pentru detalii fine, cealalta poza cu expunere de 1/90 s la ISO de numai 400, pentru zgomot mic. Cele doua imagini le-am stivuit in Adobe Photoshop si am obtinut o imagine cu o claritate buna si zgomot redus, avand calitatile ambelor poze care au intrat in combinatie. :) Bun Photoshop-ul pentru prelucrat imagini astrofoto. :) Am observat Luna si vizual , prin telescopul de 114mm, cu ocularul de 9mm si filtrele colorate si UHC, atasate pe rand la ocular. Cele mai bune rezultate la Luna le da filtrul Orange 21 si filtrul Albastru 80, marind contrastul marilor selenare. Filtrul Verde 58 este bun mai mult la Luna Plina, iar filtrul UHC nu prea este potrivit la Luna, micsoreaza contrastul.