----------------------------------- Cata2 08 Aug 2019 19:16 ----------------------------------- Mda, în viață înveți ori din sfaturi (gratis), ori din greșeli (cu anumite costuri). Azi am primit setul de oglinzi...da oglinzi diagonale, iar eu aveam prisme!!!!. Combinația de prismă+oglindă are un efect ciudat, imaginea se rotește odată cu rotirea oglinzii. Rezultatul în mod binocular? Două imagini identice în ”V”. Așa că am trecut la planul doi, într-o lunetă oglindă+oglindă și în cealaltă prismă+prismă...imagini la fel în ambele lunete indiferent de poziția ansamblelor doar că distantele de focalizare erau diferite. În aceste condiții trebuia să pun lunetele în poziții diferite ceea ce nu-mi place, punct. Deci am două oglinzi și două prisme care merg în cutia cu nimicuri. Acum să vorbim un pic și de lunete.....una am cumpărat-o din RO și una este cumpărată de un prieten din UK. Cea din România este ok din toate punctele de vedere. Cea care am primit-o din UK, deși nouă are niște mici bube...focuserul la capătul strâns se blochează un pic, la capătul extins pierde conexiunea pinion/cremalieră și în rest are joc mare sus-jos. Când am desfăcut luneta ca să o scurtez am observat că îi lipsea cele două știfturi cap cursă și o bandă de teflon. Ca să nu mai zic că imaginea era clară doar în centru, pe margini ziceai că se vede prin picături de apă...am remediat prin sucirea primei lentile a obiectivului.... Ce să înțeleg că mama China are mai multă grijă de noi și la englezi le dau rebuturi? :D . Binocularul v-a rămâne cu prismele de binoclu și până vin adaptoarele de 1,25 v-a servi cu ocularele de binoclu care din teste par a avea distanța focală de 10mm. Asta înseamnă ca binocularul merge acum la 40x. Câmpul este destul de generos, contrastul este bun și mult mai luminos decât fostul binoclu....diferență mare între obiectivele de 50mm și cele de 80mm. În sera asta voi face un test despre care am să scriu mâine.