----------------------------------- saiph 06 Aug 2019 09:09 ----------------------------------- Ca sa maresti mult ai trei optiuni unde sa montezi camera: - direct in focar, ajutata de un Barlow (fie unul mai puternic, fie faci stiva de ce ai la-ndemana - daca vrei sa maresti MUUUULT :D ) - proiectie prin ocular - cu inelul M43-M42 de care aminteai pe alt topic (pui camera pe ocular, fara alt obiectiv foto interpus) - proiectie afocala prin ocular - camera cu tot cu obiectiv se uita prin ocular. Ultima metoda nu este foarte practica pt DSLR-uri, decat daca ai un ocular foarte mare, dar chiar si atunci, intervin muuuuult prea multe sticle in trenul optic si-ti strica imaginea (o intuneca si o spalaceste). A doua metoda e folosita cu oarece succes, depinde si de asteptari acuma, e mai safe decat ultima, si presupune sa ai cum sa montezi ocularul la camera. Pt oculare mici exista acele adaptoare pt proiectie, unele sunt chiar variabile si permit obtinerea unor mariri diferite, obiectul apare mai mare si mai intunecos sau mai mic si mai luminos pe senzor. Prima varianta este de regula cea mai apreciata pt calitatea imaginii, desi uneori pt a castiga marirea necesara e nevoie sa pompezi la capitolul Barlow; nu e imposibil, dar daca folosesti DSLR e bine sa mergi pe modul crop video, ca sa nu umple toata suprafata senzorului cu nimic, iar informatia utila (daca tragi planete) sa fie cateva zeci-sute de pixeli in centru. O chestiune interesanta, am remarcat ca tragand afocal, cumva castigi la capitolul luminozitate - adica la un ISO mic, poti trage timpi mai scurti si obtii aceeasi luminozitate pe care ai obtine-o tragand timpi lungi la ISO mare folosind numai Barlow(-uri) ca sa obtii aceeasi dimensiune a obiectului in campul foto. Fotografia afocala se preteaza pt camere relativ mici, sau mai nou telefoane (care, apropo, au ajuns sa rivalizeze cu dSLR-urile - cine e inscris pe Smartphone Astrophotography a vazut ce nebuloase, roiuri si galaxii trag baietii... pe langa deja banalele Luna si planete; si chiar arata de nu se poate) pt ca sunt mai usor de montat pe ocular si au senzori micuti. Apropo de asta, [url=http://www.astronomy.ro/forum/files/sat_20190718_s6__398.png]cam asa mi-a iesit mie Saturn ultima oara cand l-am pozat cu telefonul prin ocular.