----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Iul 2019 17:05 ----------------------------------- Asa cum a fost relatat aici : https://astroclubgalaxis.blogspot.com/2019/07/star-party-la-maltaret-25-iulie-2019.html Joi ,25/26 Iulie am participat la un star-party al Astroclubului ''Galaxis''. Au fost observate peste 40 de obiecte ,cu sapte telescoape avand aperturi de la 70mm pana la 10 toli si cu binocluri. Am revazut multe obiecte dragi sufletului astronomului amator dar am vazut si cateva obiecte noi. Momentele antologice ale sesiunii de observatii au fost observarea asa-numitului ''Cygnus Wall'' ,acea parte a ''North America Nebula'' /NGC 7000 care seamana cu Mexic si America Centrala ,marginite la Vest de asa-numitul ''Gulf of Mexico''. Am folosit dobsonianul Toleascop de 200mm,armat cu ocular Plossl 32mm pentru G=38.5x ,in camp efectiv de 81'. Nu am fost la prima tentativa,indeosebi portiunea descoperita de William Herschel si purtand codul HV 37 , fiind vazuta de multe ori , mai mult sau mai putin bine. De data aceasta imaginea a fost socant de clara si de luminoasa ,nebuloasa era imensa,depasind campul vizual si semanand intr-o buna masura cu imaginea atasata. Prietenul meu Armand a observat impreuna cu mine. Un alt moment deosebit a fost cand am observat impreuna cu Armand steaua dubla 73 Ophiuchi ,cu separatie de 0.7'' conform Stellarium,prima dubla subarc pe care am reusit sa o prezint unui prieten de observatii. Si ca sa inchei cu suspansurile,tot impreuna cu Armand si tot in Cygnus ,am observat prin echipamentul de mai sus , cele doua obiecte NGC din Veil Est si pe cel din Veil Vest. Si acesta a fost un moment antologic deoarece in NGC 6992 si in NGC 6995,pe scurt Veil Est ,nebuloasa se vedea complexa,dantelata ! Iar la NGC 6960 ,vazuta altadata ca o coada cometara izvorand din steaua 52 CYG,s-a vazut fara nicio indoiala si portiunea mai larga si difuza de la Sud de stea si pe care acum am vazut-o pentru prima data. La toate acestea s-au adaugat bonus celelalte obiecte ,multe din Sagittarius si tovarasia placuta a colegilor de astroclub si a vizitatorilor. I-am avut de musafiri pe Adrian,astronom amator din Bucuresti cu un newtonian de 150x750mm si pe Edi,student aradean cu dobul sau de 10''. La acest Star-Party au participat cinci membrii ai clubului si 15 vizitatori. De la cel mai mic (si pana la cel de varsta 2.9:shock: ) ,n-a fost vreunul care sa nu fi vazut Jupiter ,Saturn si cateva obiecte DSO. Ascultati-l pe moshul, merita macar din cand in cand sa mai iesi din barlog ! Mircea