----------------------------------- vicu60 23 Iul 2019 11:26 stele duble ----------------------------------- Salut! Incep cu data de 31.03.19 38 Gemenii-dubla lejera 26 Gemenii-fara success 20 Gemenii-dubla lejera Vasat Gem.-dubla frumoasa comparabila cu Rigel. Grosisment folosit 214x. OcularTS 7mm 82gr. Telescop 330mm. 21.07.19 Am inceput cu zeta Hercule.Aceasta dubla stransa am rezolvat-o anul trecut si am reusit si de data aceasta. Seeingul a fost bun pe LA Ora 23. Apoi am trecut la78UM.Acesta dubla imi pare mai dificila decat zeta Hercule deoarece componentele sunt mai slabe in luminozitate. Tin sa cred ca am reusit sa o separ dar nu vreau sa ma grabesc in declaratie. Am folosit oculararul BCO 10mm cu Barlow de2x.Am sa revin asupra ei cu prima ocazie Am petrecut minute bune in mai multie reprize LA ocular ca sa reusesc sa le separ! E foarte placuta senzatia de nerabdare pand cand vezi separatia stelelor duble. Rezolvate au fost si delta ,alfa dinHer.nu acelasi lucru pot sa spun despre beta Her.Aceasta dubla am mai incercat-o si- n alte dati dar Fara reusita.Cred ca e prea dificila pentru telescoapele noastre! O frumusete deosebita a fost mu(Alkalurops) din Bootes, o dubla lejera dar cu Una din components dubla LA randul ei, precum epsilon din Lira. Vara asta vad ca este cam ploioasa ,dar cerul senin cand apare este plin de minunatii.Tebuie sa profitam de treba asta! nu? Pe curand!