----------------------------------- Astroclubul Bucuresti 20 Iul 2019 13:36 Tranzitul exoplanetei TrES-3b ----------------------------------- In noaptea de 2 spre 3 Iulie 2019 am incercat senzorul pe exoplaneta TrES-3b din Hercule. Sesiunea a venit la pachet cu 5 variabile in acelasi camp si un roi globular de toata frumusetea care ne-au dat planurile si telescoapele peste cap. @@ Exoplaneta TrES-3b este o planeta gazoasa extrem de fierbinte care se afla la 750 de ani lumina de noi si la numai 3.3 milioane de kilometri fata de steaua GSC 03089-0092 pe care o orbiteaza in 31 de ore. Exoplanetele de tip “Hot Jupiters” sunt tinte usor de observat deoarece sunt suficient de mari pentru a bloca o parte decelabila din lumina stelei in jurul careia orbiteaza si au perioada de revolutie atat de scurta incat tranzitul poate fi observat intr-o singura noapte. In cazul nostru, tranzitul TrES-3b a durat 75 de minute timp in care am observat o reducere a stralucirii stelei cu ~0.03 magnitudini. Raportul cu observatia noastra se afla aici: http://var2.astro.cz/tresca/transit-detail.php?id=1563111447&lang=en&fbclid=IwAR0wgQ-LVx9q6EIjymYzS-VtrDE7T2mm0KrEK_caJ73z7t7NUx8c5y7yd-s Dupa analiza fotometrica a tuturor obiectelor din acelasi camp cu exoplaneta, am identificat aici 5 variabile cu perioada scurta la care am reusit sa prindem cate ceva din variatia lor. Patru dintre ele sunt variabile de tip W UMa adica sunt sisteme binare stranse, cu eclipsa, in care stelele vin in contact si transfera masa si energie de la una la alta. In aceeiasi noapte am avut timp si de ceva astrofotografie. Cum M13 era prin apropiere, am decis ca merita o integrare cat sa vedem faimoasa “elice” trilobata iar in plan mai indepartat, galaxioarele de diferite forme si marimi ale catalogului PGC. Tehnicele, detalii despre exoplaneta si povestea pe larg a acestei sesiuni de pomina le gasiti aici: https://www.astroclubul.ro/articole-stiintifice/tranzitul-unei-exoplanete-vazut-de-astrocolegul-daniel-bertesteanu/ Cer senin! Autor: Daniel Bertesteanu