----------------------------------- Kitaro 17 Iul 2019 19:22 Salutari din Arad ----------------------------------- Salutare tuturor, Numele meu este Daniel Ghita, sunt din Arad si am 44 de ani. Am fost fascinat de bolta cereasca inca de mic copil, petrecand aproape toate vacantele la bunici, in apropierea Aradului, unde de multe ori stateam intins pe iarba si numaram stele. Odata cu cresterea in varsta nu am mai dat asa mare inportanta cerului, singurele evenimente care imi captau atentia fiind eclipselele de soare si de luna. Asta pana de curand, mai exact prin iarna lui 2018 cand am fost in concediu la Arieseni. Am fost cazat la o pensiune mai retrasa, departe de poluarea luminoasa, iar intr-o noapte senina, am iesit la plimbare cu cainele si am ramas tintuit cu ochii spre cer aproape 1 ora cat a durat plimbarea. Nu mai vazusem in viata mea atatea stele adunate la un loc. Cainele ma tragea in toate directiile si ma impiedicam de nametii de zapada, dar privirea tot in sus imi era. M-am intors in camera si am luat binoclul 10-30x60 cumparat din Lidl pentru fiu-meu de 12 ani si am iesit din nou afara. Dupa ce am privit prin binoclu, am ramas marcat pe viata. Desi cu ochiul liber Pleiadele se vedeau foarte bine, cand am privit cu binoclul in acea directie mi-au aparut printre cele 7 stele luminoase alte cateva zeci sau chiar sute. M-am uitat in toate directiile pana a inceput sa ma doara gatul si spatele si amortisem de frig. Cam asta a fost povestea care a declansat in mine nevoia de aprofundare pentru acest subiect atat de fascinant. Mai apoi mi-am instalat pe telefon aplicatii cu care sa ma orientez pe cer si sa gasesc obiecte care le pot vedea cu ochiul liber sau cu binoclul. Spre rusinea mea habar nu am avut ca stele mai luminoase pe care le vedeam aproape zilnic erau de fapt planetele Jupiter, Saturn, Marte si Venus. Am inceput sa particip la observatiile publice organizate de Astroclubul Galaxis din Arad, carora le multumesc pe aceasta cale pentru bunavointa si amabilitatea de care au dat dovada pentru a raspunde si explica ceea ce vedeam prin telescoape pe intelesul participantilor necunoscatori. Vizualizarea "pe viu" a inelului lui Saturn si a satelitilor lui Jupiter, dar si a catorva roiuri stelare, nebuloase si galaxii m-au determinat sa caut tot mai multe informatii in acest domeniu. M-am inscris pe forum pentru a afla cat mai multe informatii de la utilizatori mai experimentati, pentru a ma decide ce fel de echipamente mi s-ar potrivi mai bine. As dori sa achizitionez cateva instrumente pentru a-mi satisface aceasta noua preocupare, nu neaparat noi, pentru ca am vazut ca exista pe forum o sectiune de bazar unde pot gasi echipamente la un pret mai accesibil de la utilizatori care isi fac upgrade sau care se plictisesc mult prea repede de observatii. Inainte de achizitie as dori sa aflu detalii cat mai multe despre fiecare tip de telescop. Voi incepe prin achizitia unui binoclu bun si ulterior ma voi decide ce tip de telescop mi se potriveste cel mai bine si pentru ce voi dori sa il folosesc. Va doresc tuturor cer senin si privire agera!